Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Jussi Parviainen lataa suorat sanat näyttämötaiteesta: ”Minkä takia huonoa teatteria ei saa sanoa paskaksi?”

MTV
Julkaistu 03.06.2017 17:46
Toimittajan kuva

Iina Lindeman

iina.lindeman@mtv.fi

Jussi Parviaisella on sanansa sanottavana kotimaisen teatterin nykytilasta.

Kotimaisen teatteritaiteen monitoimimies Jussi Parviainen valmistelee parhaillaan elämäkertateosta, jossa hän kertaa  uransa vaiheita ja merkittävimpiä teoksia.

– Käyn läpi Teatterikorkeakoulun vaiheet silloin, kun Teatterikorkeakoulu tuhoutui (Jouko) Turkan ja näytelmäni Jumalan teatterin aikoina. Käsittelen myös omat menestysnäytelmäni ja tv-työt sekä teatterikoulutuksen kokonaisuudessaan. Nykyteatterin haukun ihan läjään.

– Minkä takia huonoa teatteria ei saa sanoa paskaksi? Kummeksun sitä, suorassa Enbuske, Veitola & Salminen -lähetyksessä vieraillut Parviainen nauraa MTV.fin haastattelussa.

Parviainen toimi Teatterikorkeakoulun dramaturgian lehtorina kuuden vuoden ajan. Hän kertoo, että tulevassa elämäkerrassa käsitellään laajasti näyttelijäntyön opetusmetodeja ja dramaturgiaa.

– Teos tulee varmaan korkeakoulujen oppivaatimuksiin. Juoruja siinä ei ole, eikä mitään paljastuksia. Puhun asioista vain omina kokemuksina, en toisista ihmisistä.

Elämäkertateoksen lisäksi Parviaista työllistää myös tunnin mittaiset suorat monologit Yle Puheella.

– Ne askarruttavat päätäni kovasti. Kun puhuu tunnin yksinään, siinä ei auta jaaritella tai miettiä, mistä puhuu. Siinä pitää olla paikalla jo sanottavaa.

Katso artikkelin yläosasta Jussi Parviaisen haastattelu Enbuske, Veitola & Salminen -ohjelmassa. 

Lisää aiheesta:

Niina Lahtisen vitsi Joonas Nordman show'ssa suututti alan kollegat – pyytää nyt anteeksiPutous-näyttelijä ei tahdo verrata hahmoa itseensä: "Puoluetta en lähde arvailemaan"Jussi Parviainen Me Too -kampanjasta: "Koskaan ei ole tarvinnut kerjätä, vinkua eikä pakottaa"Tanhupallona hurmannut Kiti Kokkonen lapsuudestaan yksinhuoltajaisän kanssa: "Miesten vanhemmuutta väheksytään"Jussi Parviaiselta tyly lyttäys tuoreelle kulttuuriministerille – vertasi Sampo Terhon kykyjä hyönteiseenJussi Parviainen sivaltaa Jari Sarasvuon muistelmateosta: "Se oli täyttä höpinää"
Jussi ParviainenEnbuske, Veitola & Salminen

Tuoreimmat aiheesta

Jussi Parviainen
  • 04.08.202208:23
    Satu Silvo

    Ilman Teatterikorkeakouluun pääsemistä Satu Silvosta olisi voinut tulla puheopettaja – 60 vuotta täyttänyt näyttelijä muisteli opiskeluaikojaan: "Emme tienneet toistemme tuskasta"

  • 15.07.202011:59
    TV-ohjelmat

    Jussi Parviainen pääsi velkajärjestelyyn – maksettavaa kertynyt lähes 400 000 euroa

  • 03.01.202011:31
    Seurapiirit

    Ohjaaja Jussi Parviainen kuristi ja löi entistä naisystäväänsä, iski naisen päätä lattiaan ja esti tätä poistumasta – ehdollinen vankeustuomio jää voimaan

  • 13.08.201913:42
    Seurapiirit

    Ohjaaja Jussi Parviaiselle vaaditaan ehdollista vankeutta pahoinpitelystä

  • 17.04.201919:57
    Käräjäoikeus

    Ohjaaja-kirjailija Jussi Parviainen käräjille pahoinpitelysyytteen vuoksi – Parviainen IL:lle: "En muista, että olisin pahoinpidellyt ketään"