Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Jumbo-Joe Thornton 1 300 pisteen kerhoon NHL:ssä

Joe Thornton
Joe Thornton 2016 NHLI
Julkaistu 27.01.2016 10:23

MTV SPORT

NHL:n aktiivipelaajista toiseksi tehokkain, Joe Thornton, rikkoi uuden sataluvun yön NHL-kierroksella.

Thornton syötti kaksi maalia, kun San Jose Sharks voitti Coloradon 6-1. "Jumbo-Joesta" tuli NHL-historian 33:s pelaaja, joka on tehnyt runkosarjassa 1 300 pistettä.

Hän oli avauserässä Tomas Hertlin 2-0-maalin toinen syöttäjä. Juhlapiste syntyi, kun Thornton antoi ylivoimalla loistavan poikittaissyötön Joe Pavelskille, joka ei kyseisissä tilanteissa yleensä epäonnistu.

– Se oli aika hyvä, vai mitä? Se oli loistava syöttö. Yritin vain päästä vapaaksi ja hän laittoi sen siihen, ja minulla oli kaikki maailman aika, Pavelski tunnelmoi.

36-vuotias Thornton on pelannut 1 333 peliä ja tehot ovat muodossa 367+933.

– Olen pelannut monen hyvän pelaajan kanssa. Se (1 300) on paljon. Olen pelannut hyvien maalintekijöiden kanssa utani aikana ja hyvien pelaajien kanssa. Niin tämä tapahtuu, Thornton sanoi pelin jälkeen.

– Nämä tapahtuvat yhtäkkiä. Jätkät ovat sanoneet miten lähellä olen. Pitää vain mennä ja pelata ja yleensä hyviä asioita tapahtuu.

Thornton harmitteli sitä, että tähdistötauko alkoi nyt. San Jose on voittanut kymmenestä edellisestä pelistään kahdeksan, joten hyvää menoa olisi kiva jatkaa.

Kanadalainen on tehnyt tällä kaudella 48 pelissä pisteet 9+32 ja on tällä hetkellä pistepörssissä 20 parhaan joukossa. Seuraava maalisyöttö nostaa hänet kaikkien aikojen tilastossa jakamaan 15. sijaa Al MacInnisin kanssa.

Lisää aiheesta:

Suomalainen NHL-konkari pääsi taas vain lähelle: 941 peliä ilman hattutemppuaJagrin edellä enää Gretzky – väkevä lausunto aiheesta jolle kaikki nauroivatKetjukaveri elämänsä vedossa Laineen vierellä – "Tämä on unelmani"NHL:n 600 maalin kerho sai uuden jäsenenRistolainen paljasti syitä loistosyksyyn: opiskeli kesällä tähtipakin peliäRistolaista kohtaan hurjat vaatimukset Buffalossa
NHLJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

NHL
  • 08:51
    Jääkiekko

    Pelottava tilanne NHL:ssä – pelaaja jäältä suoraan sairaalaan

  • 07:59
    Aleksandr Ovetshkin

    Ukko-Pekka Luukkonen nollasi Aleksandr Ovetshkinin ja onnistui hurjassa tempussa

  • 07:37
    Mikko Rantanen

    Mikko Rantaselta jäätävä osuma suomalaisten kohtaamisessa

  • 06:56
    Sveitsin Liiga

    Jesse Puljujärvi: Olen ampunut itseäni nilkkaan

  • Eilen21:57
    Winnipeg Jets

    Brad Lambert niittasi NHL-uransa ensimmäisen maalin: "Uskomatonta"