Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Juha Sipilältä yllätysresepti: Öljy-yhtiöt maksamaan korvausta turvepeltojen viljelijöille

3:31Juha Sipilä MTV Uutisille: Öljy-yhtiöt voisivat maksaa kompensaatioita turvepeltojen käytön lopettamisesta
Julkaistu 17.02.2022 17:42
Toimittajan kuva

Antonia Berg

antonia.berg@mtv.fi

Eduskunnan ympäristövaliokunnan puheenjohtaja ja entinen pääministeri Juha Sipilä (kesk.) esittää päästöjen leikkauksia yhdistämällä maankäyttö- ja liikennesektorien päästökeinoja MTV uutisten haastattelussa. 

Juha Sipilän mielestä hallituksen pitäisi tarkastella päästövähennyksiä helikopteriperspektiiviltä, jotta nähdään missä saadaan kaikkein kustannustehokkaimmin vähennettyä päästöjä. 

Ympäristövaliokunnan puheenjohtaja esittää turvepeltojen käytön vähennystä kompensoimalla sitä maanviljelijöille. Turvepeltojen hiilidioksidipäästöt ovat mittavat, 35 000 kiloa päästöjä hehtaarilta. 

Tällä hetkellä polttoaineiden korkeat hinnat puhuttavat sekä kansalaisia että poliitikkoja. Sipilän mukaan Suomen kokonaispäästöjä voitaisiin alentaa reippaasti yhdistämällä eri sektoreiden päästövähennyksiä. 

– Miksi me emme antaisi öljy-yhtiöiden kompensoida sekoitevelvoitetta sillä, että he maksavat viljelijälle siitä, että hän sitoo tai vähentää hiilen päästöä omalla pellollaan. Tai miksi emme antaisi elintarvikeketjun tehdä omaa toimintaansa hiilineutraaliksi niin, että he maksavat viljelijälle siitä, että viljelijä vähentää päästöjä turvepellolla, Sipilä ehdottaa. 

– Tällä tavalla saataisiin sekoitevelvoitteen aiheuttamaa bensanhinnan korotuspainetta vähemmäksi, maatalouden päästöjä vähemmäksi ja Suomen kokonaispäästöjä vähemmäksi.

 ”Olisin halukkaampi maksamaan maanviljelijöille hiilen sidonnasta, kuin kiinalaisille paistinrasvasta”

Energiayhtiö ST 1:n hallituksen puheenjohtaja Mika Anttonen suhtautuu myönteisesti Sipilän ajatukseen 

– Ainakin minä olisin halukkaampi maksamaan suomalaisille maanviljelijöille hiilen sitomisesta kuin kiinalaisille paistinrasvasta tai valtiolle sakkoja, toteaa Anttonen MTV Uutisille.

Tällä hetkellä jakeluvelvoitteen toteuttaminen on kallista niin yhtiöille kuin kuluttajille, koska raaka-aineita ei ole riittävästi. Tämä johtaa siihen, että eniten maksava saa myös tarvittavat raaka-aineet. Muut joutuvat maksamaan sakkoja, jos yhtiö ei pysty toteuttamaan valtion vaatimaa jakeluvelvoitetta.

Biopolttoaineiden jakeluvelvoiteprosentti on Suomessa tänä vuonna 19,5. Tavoitteena on, että se olisi 30 prosenttia vuoteen 2030 mennessä.  

Anttonen ihmettelee, että päättäjät välillä tuntuvat ajattelevan, että ilmastonmuutos saadaan pysäytettyä sormia napsauttamalla. 

– Siihen mene vähintään 50–70 vuotta. Välillä tuntuu siltä, että asetetuilla tavoitteilla ei ole mitään tekemistä reaalimaailman kanssa, purskahtaa Anttonen.

Tällä kuitattaisiin hallituksen päästövähennys tavoitteet

Hallitus päätti syksyn budjettiriihessä, että Suomen hiilidioksidipäästöjä pitää vähentää 11 miljoonan tonnin verran. Hallitus tarkistaa maliskuussa, ovatko tehdyt toimet riittäviä.

Ilmastopaneeli ilmoitti jo viime viikolla, että heidän näkemyksensä mukaan hallituksen täytyy tehdä lisätoimia. 

Juha Sipilän mukaan öljy-yhtiöiden kompensaatio maanviljelijöille kattaisi puuttuvat päästövähennykset ja vielä enemmän.Sipilän mukaan turvepeltojen päästöt ovat 8 miljoonaa tonnia ja käytöstä poistettujen soiden osuus päästöistä on 3 miljoonaa tonnia. 

– Tässä olisi potentiaali tehdä Suomi hiilineutraaliksi viidessä vuodessa, jos mennään nopeasti. Se on mahdollista pelkästään jo tällä yhdellä ainoalla toimenpiteellä, toteaa Sipilä. 

– Tästä hyötyisivät kaikki. Omien laskelmieni mukaan tässä on taloudellinen järki sekä sille, joka kompensoi, että valtiolle ja ennen kaikkea maanomistajalle.  

Sipilä ei myöskään usko, että tämä johtaisi siihen, että öljy-yhtiöt luopuisivat jakeluvelvoitteesta kokonaan. 

– Jos öljy-yhtiölle annetaan mahdollisuus sekoitevelvoitteen lisäämisen vaihtoehtona tehdä tämä näin, niin varmaan osa öljy-yhtiöistä lisäisi sekoitevelvoitetta ja osa tekisi sen vaikkapa turvepeltojen kautta.  

Sipilä korostaa, että kaikkien hallituspuolueiden kannattaisi nyt miettiä päästövähennyksiä laajemmalta perspektiiviltä. 

– Ei se ilma sitä tiedä tuleeko hiilidioksidi auton pakoputkesta vai turvepellolta. Sitä samaa ainetta se on. Jos halutaan hiilineutraalisuuteen, meidän kannattaisi etsiä mahdollisimman kustannustehokkaita tapoja tehdä se. 

Hiilipörssi pystyyn

Öljy-yhtiöiden kompensaatiomahdollisuutta voitaisiin toteuttaa nopealla aikataululla hiilipörssikokeiluna. Sipilä arvioi, että pörssi voisi olla jo kesällä pystyssä, jos siihen päädytään. 

– Tämä ei vaatisi mitään muuta kuin poliittisen päätöksen. Voisi ottaa vaikka miljoona tonnia sinne tavoitteeksi. Sillä päästäisiin alkuun ja voisimme arvioida tuloksia muutaman vuoden päästä.  

Sektoriajattelu on niin tiukassa monilla hallituspuolueilla, että tätä voi olla hankala toteuttaa, arvioi Sipilä. 

– EU termistössä on lokeroitu nämä päästöjen vähennystavoitteet. On liikenne-, maankäyttö- ja päästökauppasektorit. Kun puhutaan Suomen omasta hiilineutraalisuus tavoitteesta, niin siellä meillä on vapausasteita. Me voidaan tehdä se hiiltä sitomalla ja muulla sektorilla kuin millä näitä EU toimenpiteitä tehdään, Sipilä lopettaa.

Lue lisää: Hallitus on päättänyt, miten polttoaineiden hinnannousua pyritään korvaamaan

Lisää aiheesta:

Seuraavalla hallituksella päätöksen paikka: Nostetaanko hiilinieluja vai leikataanko päästöjä senkin edestä?Suomea uhkaa 7 miljardin hiilinielulasku – Satu Hassi: "Lasku maksetaan joka tapauksessa tavalla tai toisella"Ministeri Harakka haluaa lisää rahaa liikenteen päästövähennystoimiin: "Nyt on totuuden hetki"Asiantuntija: SDP, RKP ja keskusta eivät ole antaneet selvää vastausta, mihin ilmastotoimiin he olisivat valmiita – näin kansa hyväksyisi bensaveron nostamisenTurvevääntö hallituksessa jatkuu: Ympäristöministerin mukaan hallitus on yhtä mieltä energiaturpeen veronkiristyksistäAalto-yliopiston tutkijat: Polttoaineiden päästökauppa olisi tehokkain ja halvin tapa vähentää tieliikenteen päästöjä – bensa ja diesel kallistuisivat
PäästötIlmastonmuutosTalousPolitiikkaMarinin hallitusJuha SipiläKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Päästöt
  • ke14:11
    Maastopalot

    Maastopalojen pienhiukkasista yli 100 000 ennenaikaista kuolemaa vuosittain

  • 24.10.05:48
    Ilmastonmuutos

    Suomen talvet voivat kylmetä hurjasti – ei todellakaan paluu "vanhoihin kunnon aikoihin"

  • 17.10.18:47
    Yhdysvallat

    Trumpin uhkailu kaatoi äänestyksen meriliikenteen päästövähennysjärjestelmästä

  • 15.10.00:01
    Ilmastonmuutos

    Etla: Kasvihuonekaasujen päästöt vähenevät, suurimmat päästöt nyt liikenteestä ja maataloudesta

  • 13.9.06:34
    Ilmastonmuutos

    Trumpin suunnitelma: Päästöjen raportoinnista luovutaan