Televisiokanava AlfaTV:n taustayhtiö Brilliance Communications Oy kertoi tänään jättäneensä konkurssihakemuksen käräjäoikeuteen. Tämä tarkoittaa AlfaTV:n toiminnan loppumista.
Kanava tuli Suomen mediamarkkinoille lupauksella näkökulmista, jotka jäävät muussa mediassa vähällä huomiolle.
Journalistiliitto pitää konkurssiuutista harmillisena.
– Tietenkin tosi valitettavaa pelkästään jo se kanavan kaatuminen mutta myös näiden työpaikkojen menettäminen, liiton puheenjohtaja Hanne Aho sanoo MTV Uutisille.
Brilliance Communicationsilla oli viime vuoden lopulla 31 omaa työntekijää.
Ahon mukaan uutisoinnin laajuus ja monipuolisuus on kansalaisten kannalta tervetullutta.
– Alfahan lähestyi monia asioita vähän eri näkökulmasta kuin monet muut. Mielenkiinnolla seurattiin sitä, minkä tyyppistä uutisointia se teki.
AlfaTV laajensi viime aikoina uutistoimintaansa ja ankkuroidut TV-uutiset alkoivat toukokuussa vain päivää ennen sitä, kun yhtiö ilmoitti oman pääomansa loppuneen.
AlfaTV:tä pidettiin valtavirtaa konservatiivisempana kanavana. Sen pääomistaja on kristillinen lähetystyöjärjestö IRR-TV.
Kanavalla nähtiin muun muassa Liike Nytin puheenjohtajan , perussuomalaisten entisen puheenjohtaja sekä kristillisdemokraattien omat ohjelmat.
