Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Joulupukin postilla väärä osoite – pariskunta saa vuosittain satoja sydäntäsärkeviä kirjeitä vähävaraisilta lapsilta

Amerikkalaispariskunnalla ei ole hajuakaan, miksi kirjeet toimitetaan heille. Kuvituskuva.
Amerikkalaispariskunnalla ei ole hajuakaan, miksi kirjeet toimitetaan heille. Kuvituskuva.Shutterstock
Julkaistu 22.12.2016 10:30

MTV LIFESTYLE

Pariskunnan suurisydäminen teko on levinnyt jo maailmallekin.

Joka marraskuu jo kuuden vuoden ajan Jim Glaub ja hänen aviomiehensä Dylan Parker ovat saaneet satoja joulupukille osoitettuja kirjeitä. Kirjeet toimitetaan heidän asuuntoonsa Manhattanille. 

Pariskunnalla ei ole mitään käsitystä siitä, mistä väärinkäsitys johtuu, mutta siitä huolimatta joka ikiseen kirjeeseen vastataan. Jo ensimmäisenä vuonna pariskunta perusteli toimintaa sillä, etteivät he kestäneet ajatusta siitä, että postiin palautettuna kirjeet palautettaisiin ne lähettäneille lapsille.

Suurin osa kirjeistä tulee pariskunnan mukaan vähävaraisilta lapsilta. Sen vuoksi monet lasten joulutoiveista ovat vain välttämättömyyksiä, kuten vaatteita tai ruokaa.

– Saimme yhden toiveen lapselta, joka pyysi sänkyä, koska hän nukkui sohvalla ja jouset satuttivat hänen selkäänsä. Aloin itkeä, Glaub kertoi Us Weeklylle.

"Voitko lähettää jotain veljelleni?"

Eräs poika pyysi kalkkunaa, sillä perhe oli edellisenä jouluna syönyt vain keittoa. Toinen pyysi vilttiä, koska "talvella on hyvin kylmä".

"Voitko lähettää jotain veljelleni? Hän on 15-vuotias. Älä huolehdi minusta tänä vuonna", pyysi eräs epäitsekäs lapsi.

Koska kahden ihmisen aika ei riittänyt vastaamaan kaikkiin kirjeisiin, pariskunta pyysi tuntemattomia apuun perustamalla Facebook-ryhmän Miracle on 22nd Street. Sitä kautta vapaaehtoiset voivat napata itselleen kirjeet, joihin he voivat vastata. Mukaan voi halutessaan laittaa myös lahjoja.

Jos kuva ei näy, voit katsoa sen täältä.

Facebook-ryhmällä on jo yli 4 000 jäsentä, ja ihmiset ympäri maailmaa ovat tarjoutuneet auttamaan.

Glaub ja Parker muuttivat sittemmin Lontooseen, mutta he ovat pitäneet New Yorkin osoitteensa, eivätkä aio lopettaa työtään joulupukin varamiehinä.

Jos kuva ei näy, voit katsoa sen täältä.

Lähteet: Someecards, Us Weekly

***

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

Pikkutytöt lähettivät lahjatoiveensa joulupukille ilmapalloilla – viikkojen päästä äiti sai kuulla erikoisen uutisen: "En olisi uskonut..."Rahaongelmien kanssa paininut Hannah keksi nerokkaan idean – jakoi vinkkinsä pienen budjetin jouluun: "Koin syyllisyyttä siitä, etten voinut tarjota suurta lahjakasaa..."Turvakoti jakoi pikkupojan koskettavan kirjeen joulupukille: "Haluaisin myös hyvin, hyvin hyvän isän"Tämä perhe päätti luopua joululahjojen antamisesta toisilleen: "Tajusimme, että käytimme rahaa ja aikaa lahjoihin, joita kukaan ei oikeastaan tarvinnut tai halunnut"Menetti vaimonsa yli vuosi sitten – vanhus yllätti pienen lapsen äidin lelukaupassa"En halua olla taakka" – yksinäisen lesken koskettava avunpyyntö leviää Facebookissa
JouluHyvän mielen jututMitä ihmettä?Seksi ja parisuhdeLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Joulu
  • Eilen14:15
    Kauneus ja tyyli

    Suoraan töistä pikkujouluihin? Näin loihdit arkiasusta hetkessä juhlavamman

  • 1.11.22:43
    Stockmann

    Mörkö lipui Stockmannin jouluikkunaan – taustalla tärkeä teema

  • 22.10.13:38
    Matkailu

    Suomeen odotetaan ulkomaisen turismin ennätystalvea – globaali trendi jyllää eteenkin Lapissa

  • 20.10.17:22
    Ruoka

    Käsittämätön ilmiö: Kauppojen joulukalentereita ja -pipareita hävikkiin jo syyskuussa

  • 18.10.13:17
    Anssi Kela

    Suomirokin "Vihreä kuula" sai järjettömän joulukalenterin: Anssi Kela kertoo, miten aikoo selvitä yli 50 kilon syöntiurakasta