Joululahjakukat kesäksi maahan
Joululahjakukkia kastellaan niin kauan kuin ne kukkivat. Joulutähti muuttuu kevääseen mennessä viherkasviksi, mutta monia se ei haittaa. Kasvi on herkkä vedolle ja pitää lämmöstä ja valosta. Vettä se vaatii usein, mutta vähän kerrallaan.
Joululahjaksi saadun kukkakorin hyasintit voi istuttaa keväällä puutarhaan yhdessä pääsisäisnarsissien ja äitienpäiväruusun kanssa. Kukkineita hyasintteja on kasteltava varovasti kunnes niiden lehdet ovat kuihtuneet.
Jouluna kukkineen ritarinkukan hoitoa on jatkettava kukkimisen jälkeenkin, että kasvi kukkisi seuraavankin kerran. Kesäksi ritarinkukan voi viedä ulos suojaiseen paikkaan, kunhan ei jätä sitä alttiiksi pitkille sadekausille eikä koleille sääjaksoille.
Joulukukkien kuihduttua voi ideoida omia kukka-asetelmia isoihin lasimaljakkoihin tai punottuihin koreihin.
Mökkireissulta tai läheisestä luonnosta löytyy sopivia oksia tai varpuja, joiden seuraksi voi ostaa kukkivia tulppaaneita, orkidean tai runsaskukkaisen ruukkukukan.
(MTV3-STT)
Uusimmat
-
09:22
Venäjä jatkaa kokeita Putinin ylistämällä aseella – kertovat ampuneensa hypersoonisen ohjuksen 1000 kilometrin päähän
-
09:16
Tässä näkyy Leijonien kruununjalokiven arvo – useat näytteet puhuvat puolestaan: "Täyttä jääkiekkoerotiikkaa"
-
09:05
Kommentti: KuPSilla on eväät järkyttää mestarisuosikki-HJK:ta
-
08:47
Tämän Leijonien armoton mylly aiheutti – NHL-tähti kuin hidastetusta filmistä: "Sellaiset iskut puuttui"
-
08:37
"Näimme, kuka on Euroopan kuningas" – Real Madridin tähtivahdilta uskomattomia pelastuksia, tämä kimara on huimaa katsottavaa
-
08:35
Epämääräiset oireet muuttivat Sojan, 33, kuin toiseksi ihmiseksi – lopulta yksi oire johti oikeaan diagnoosiin
-
08:17
Tässä ratkaisija MM-finaaliin? Leijonat-tähdellä kyky olla jatkuva uhka – "Suomen kiekkokansa on saanut nauttia tästä"
-
08:01
Kultainen Venla -gaalassa palkittu Anniina Valtonen sai kiitosta koskettavasta puheestaan: "En ollut suunnitellut, että mainitsisin siitä..."
-
07:55
MM-finaalin kuumat kysymykset: Löytääkö Kanada Leijonien heikkoudet? – "Siellä on ollut pieniä kauneusvirheitä"
-
07:30
F1-lähtöjärjestys: Suurta unelmaansa tavoittelevalla Charles Leclercillä on tänään vain hävittävää – sateen uhka tuo mieleen kaksi täysin toisistaan poikkeavaa käsikirjoitusta
-
07:22
"Mörkö" Anttila yllättyi – NHL-mies lankesi edessä
-
07:20
New York Rangers tulitti Carolina-vahti Antti Raannan vaihtoon – NHL-ottelusarjan ratkaisu venyy seitsemänteen otteluun
-
07:15
Tällaisia ruokia tutkijat suosittelevat sepelvaltimotaudista kärsiville
-
06:50
Hintojen nousu iskee nyt pahasti vähävaraisiin – ruoka-apujärjestön Heidi Jaari: "Lapset eivät olleet syöneet vuorokauteen lämmintä ruokaa"
-
06:46
Vanha nuorisoseurantalo tuhoutui palossa täysin Raahessa – savu heikentää näkyvyyttä valtatiellä 8
-
06:45
NHL-tähti Mikael Granlund laittoi itsensä likoon – näissä hetkissä tiivistyy Leijonien taisteluhenki
-
06:14
TS: Rikolliset yrittäneet soluttautua vanginvartijoiksi – supon turvallisuusselvityksille kritiikkiä
-
06:08
Zelenskyi: Krimin uudelleenvaltaaminen tarkoittaisi satojen tuhansien ihmisten menettämistä – MTV seuraa sotaa
-
06:02
Enkelintekijät tappoivat sikiöitä sukkapuikolla – lääkäri Pekka Raudaskoski näki omin silmin laittomien aborttien tuhot
-
06:00
Jääkiekon MM-kisat sunnuntaina 29.5.: Leijonat kullankiilto silmissä Kanadan kimppuun
-
Lataa lisää