Fenerbahcen päävalmentaja Jose Mourinho on saanut Turkin jalkapalloliitolta neljän ottelun toimitsijakiellon ja tuntuvat sakot kuohuttaneista kommenteistaan.
Lue myös: Jose Mourinho puhui apinoista – mestariluotsi kohun keskellä
Fenerbahce pelasi maanantai-iltana Galatasarayn kanssa 0–0-tasapelin Istanbulin paikallisottelussa.
Ottelun jälkeisessä lehdistötilaisuudessa portugalilainen valmentajalegenda Mourinho sanoi muun muassa, että pelaajat Galatasarayn penkillä "hyppivät kuin apinat".
Mourinho myös kritisoi turkkilaisia erotuomareita oltuaan sen sijaan tyytyväinen siihen, että pelin tuomitsi slovenialainen Slavko Vincin. Kumpikin seura oli toivonut otteluun ulkomaalaista erotuomaria.
Galatasaray kertoi sittemmin aikovansa aloittaa "rikosoikeudellisen menettelyn Jose Mourinhon rasististen lausuntojen johdosta" ja väitti hänen tehneen "turkkilaisia halventavia lausuntoja".
Fenerbahce valittaa tuomiosta
Torstaina Turkin jalkapalloliitto (TFF) määräsi Fenerbahcen valmentajalle rangaistuksia kahdesta erillisestä kurinpitoasiasta.

