Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
4:00Rikkooko EU:n elpymyspaketti perussopimusta, ja astutaanko tässä uudenlaisen unionin tielle? Kokoomusedustajilla kipakka väittely aiheestaVideo: Kokoomusedustajien välille syttyi kipakka väittely puolueen kipuilusta EU:n elvytyspaketin kanssa: "Tässä on kyseessä persujen pelko"
Julkaistu 05.05.2021 11:22
Toimittajan kuva
Alec Neihum

alec.neihum@mtv.fi

Useat merkittävät yritysmaailman vaikuttajat vetoavat päättäjiin Elinkeinoelämän keskusliiton (EK) tiedotteessa. Yritysjohtajat haluavat Suomen hyväksyvän EU-elpymispaketin.

Suomi tulee lähiaikoina äänestämään 750 miljardin euron EU-elpymispaketista sekä tulevien vuosien EU-budjetista.

Kokonaisuus vaatii jokaisen EU-maan hyväksynnän, joten mikäli Suomen eduskunta ei pakettia hyväksyisi, se kaatuisi nykymuodossaan koko Euroopassa.

Lue myös: Kolumni: EU:n elpymispaketin kohtalo voi yllättäen ollakin Suomesta kiinni – saako Eurooppa sydämensä sykkimään?

20 yrityselämän vaikuttajaa vetoaakin nyt tiedotteessa poliitikkoihin: elpymispaketin kaatumisesta seuraisi epävarmuus, "joka olisi myrkkyä käynnistyvälle kasvulle ja johtaisi Suomen ulkokehälle EU:ssa".

Vetoomuksen ovat allekirjoittaneet esimerkiksi Jorma Ollila, Koneen pääomistaja Antti Herlin, Nokian toimitusjohtaja Pekka Lundmark ja hallituksen puheenjohtaja Sari Baldauf sekä Supercellin toimitusjohtaja Ilkka Paananen.

– Tulevaisuutemme on vahvasti sidoksissa Euroopan pärjäämiseen. Suomi tarvitsee myös kavereita ja turvaa, tiedotteessa sanotaan.

– EU:n elpymispaketti on veitsenterällä ja eduskunta äänestää siitä lähiaikoina. Sopimus ei ole täydellinen, kaukana siitä. Sen syntyminen rauhoitti kuitenkin koronan runtelemat markkinat. 

Jorma Ollila, Antti Herlin ja 18 muuta korkean profiilin yritysjohtajaa vetoavat: EU-elpymispakettia on syytä tukea – "Suomi tarvitsee myös kavereita ja turvaa"

Tulossa tiukka äänestys?

Eduskunnan perustuslakivaliokunta linjasi viime viikolla, että EU-elpymispaketin ja tulevien vuosien budjetin hyväksyntä vaatii eduskunnassa kahden kolmasosan enemmistön äänistä.

Kokoomus ilmoitti tämän jälkeen äänestävänsä tyhjää, mikä mahdollistaisi paketin läpimenon.

Lue lisäksi: "Itsenäisyys on uhattuna, liittovaltio tulee": Kansanedustajat hukkuvat masinoiduilta vaikuttaviin viesteihin, joissa kehotetaan äänestämään EU-elpymispakettia vastaan

Toisaalta muutamat kokoomusedustajat ovat ilmoittaneet äänestävänsä pakettia vastaan, ja äänestyksestä ennustetaankin varsin tiukkaa, vaikka paketin odotetaankin menevän läpi.

EK:n tiedotteen ovat allekirjoittaneet yrityselämän vaikuttajat Matti Alahuhta, Lasse Aho, Sari Baldauf, Harri Broman, Juha Gröhn, Antti Herlin, Mika Ihamuotila, Johanna Ikäheimo, Vesa-Pekka Kangaskorpi, Ilpo Kokkila, Pekka Lundmark, Inka Mero, Marjo Miettinen, Jorma Ollila, Ilkka Paananen, Tuomas Pere, Timo Ritakallio, Risto Siilasmaa, Jaana Tuominen ja Juha Vidgrén.

Lisää aiheesta:

Hallitustunnustelija Petteri Orpon kysymyksiin kertynyt jo lukuisia vastauksia – etujärjestöt ehtivät asialle ennen puolueitaKokoomus jakaantui EU-elpymispakettiäänestyksessä: "Kyllähän tämä meille ryhmänä on ollut hankala tilanne"Eduskunta äänestää tänään historiallisesta EU:n elpymispaketista – tutkija: "On median luoma kupla, että Suomi kaataisi paketin"Uhkaako Suomi kaataa EU:n elpymispaketin? Maailmanselittäjien mukaan tärkein juna meni jo: "Se on ota tai jätä"Mitä Suomen talous nyt tarvitsee? MTV Uutiset kysyi 20 ekonomistilta – esille nousi kolme keskeistä teemaaMTV:n tiedot: Marin tapasi elinkeinoelämän vaikuttajia kesäkuussa – Keskuskauppakamarin toimitusjohtaja väittää: "Pääministeri ei ole suostunut tapaamaan"
EUElinkeinoelämän keskusliittoYritykset ja bränditMarinin hallitusKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

EU
  • 18:42
    Kotimaa

    EU-maat kävivät vaikeaa vääntöä Suomelle tärkeästä silakan kalastuksesta

  • 10:00
    Maatalous

    Viljelijöillä karu "sammakkoilmiö", hyväkään sato ei kannata: "Viestimme ministereille menevät kuuroille korville"

  • 06:28
    Maatalous

    EU:n suuri silakkavääntö alkaa – Suomen tärkeimmän kalakannan kohtalo pelissä

  • 25.10.06:33
    Kellojen siirto

    Ensi yönä luvassa taas kellojen siirto

  • 24.10.15:38
    Ukrainan sota

    "Suuri pettymys": Venäjän jäädytetyt varat välttyivät käänteentekevältä päätökseltä