Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Joko viimein kauppasopu Britannian ja EU välille? – Johnson tapaa illalla von der Leyenin Brysselissä

9:10Maailmanselittäjät: Brexit-neuvottelut loppusuoralla - mikä hiertää?Katso video: Mikä loppusuoralla olevissa brexit-neuvotteluissa hiertää?
Julkaistu 09.12.2020 07:58

MTV UUTISET – STT

Britannian pääministeri Boris Johnson matkustaa tänään Brysseliin keskustelemaan Euroopan komission puheenjohtaja Ursula von der Leyenin kanssa Britannian ja EU:n kauppasopimuksesta.

Kaksikon on määrä tavata illalla.

Lisäksi brexit-neuvottelija Michel Barnier kertoo EU:n ja Britannian kauppasopimuksen vaiheista Euroopan alueiden komitean tapaamisessa. Uutistoimisto AFP:n mukaan Barnier puhuu iltapäivällä.

Juttu jatkuu kuvan jälkeen.

57762391
AFP / Lehtikuva

EU:n ja Britannian tulevan suhteen neuvotteluissa kolme vaikeaa kysymystä ovat olleet tasavertaiset kilpailuolosuhteet, kalastus ja hallinto eli riitojen ratkaisu.

Lue myös: EU ja Britannia löysivät yhteisymmärryksen erosopimuksen toimeenpanosta – kauppasopimuksen kohtalo edelleen täysin auki

Lisää aiheesta:

Jouluksi kotiin? Britannian ja EU:n kauppasopimus on valmistumassaDiplomaattilähteet: EU hylkäsi Britannian ehdotuksen kalastuskiistan ratkaisemiseksi, mutta on valmis jatkamaan neuvottelujaPääministeri Boris Johnson uskoo yhä EU:n ja Britannian kauppasopimukseen – Angela Merkel: "Emme saa vaarantaa yhteismarkkinan eheyttä"Löytyykö brexit-kauppasopu viimein? Johnson tapaa von der Leyenin Brysselissä huomenna EU ja Britannia löysivät yhteisymmärryksen erosopimuksen toimeenpanosta – kauppasopimuksen kohtalo edelleen täysin aukiEU:n ja Britannian brexit-vääntö jatkuu taas huomenna – siirtymäaika on loppumassa, mutta tilanne on yhä lukossa
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • Eilen21:07
    Lumivyöryt

    Seitsemän ihmistä kuoli lumivyöryssä Nepalissa

  • Eilen20:10
    Tulivuorenpurkaukset

    Jättiläistulivuori jysähti kalastajien takana Filippiineillä – sitten tuli kiire

  • Eilen19:59
    Donald Trump

    CNN:n mittaus: Trumpin kannatus laskenut

  • Eilen19:41
    Kiina

    Kiina jatkaa viisumivapautta yli 40 maalle

  • Eilen19:35
    Australia

    Äiti puukotti tyttärensä 14-vuotiasta salarakasta – vältti vankilan