Jokerit jäädyttää kahden seuran 1970-luvun suurpelaajan numerot.
Helsinkiläisseura ilmoitti tiistaina nostavansa Henry Lepän numeron 15 ja Timo Turusen numeron 17 Hartwall Arenan kattoon ennen kotiottelua Pelicansia vastaan keskiviikkona 5. maaliskuuta.
- Viimeisellä Liiga-kaudella haluamme kunnioittaa pelaajia, jotka olivat nostamassa Jokereita huipulle seuran alkuvuosina. Henry Lepän ja Timo Turusen merkitys 1970-luvun Jokereille oli valtaisa. He pysyivät uskollisina omalle seuralle uransa loppuun saakka, Jokereiden puheenjohtaja Hjallis Harkimo kommentoi seuran verkkosivuilla.
Turkulaislähtöinen Henry Leppä siirtyi Jokereihin kaudeksi 1969-70 ja vietti seurassa kaikkiaan 11 kautta. Hän on Jokereiden kaikkien aikojen kolmanneksi tehokkain pistemies SM-sarjassa ja SM-liigassa. Laitahyökkääjä viimeisteli 363 ottelussa 179+168=347 tehopistettä. Hän voitti Jokereissa SM-kultaa kaudella 1972-73 ja hopeaa 1970-71
Timo Turunen pelasi Töölön Vesassa Suomen sarjaa ja vaihtoi luontevasti jokeripaitaan, kun seura perustettiin vuonna 1967 Vesan jääkiekkotoiminnan pohjalle. Turusesta muodostui Jokereiden alkuvuosina uuden seuran kasvot ja taitokiekon ilmentymä. Lepän tapaan hän ei Suomessa pääsarjatasolla edustanut muita seuroja kuin Jokereita. Hän voitti SM-sarjan maali- ja pistepörssin mestaruuskaudella 1972-73 sekä maalipörssin myös seuraavalla kaudella.
Leppä on aateloitu jääkiekkoleijonaksi numero 104 vuonna 1996. Turun sai saman kunnian numerolla 144 vuonna 2004.
Jokerit on jäädyttänyt numeron 17 jo kerran aiemmin, tällöin Jari Kurrin nimissä. Kurri pelasi NHL:ssä numerolla 17, Jokereissa numeroilla 11 ja 71. Lepän numeroa 15 on tällä kaudella Jokereissa käyttänyt hyökkääjä Markus Hännikäinen. Hän ottaa loppukaudeksi käyttöönsä numeron 19.
Jokerit on aiemmin jäädyttänyt myös Waltteri Immosen (24), Esa Tikkasen (5), Otakar Janeckyn (91) ja viimeisimpänä Petri Variksen (23) numerot.