Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Jokereiden "helpot maalit" kismittivät Petri Kontiolaa

Petri Kontiola
Petri KontiolaAll Over Press
Julkaistu 24.11.2015 22:22
Toimittajan kuva

Inka Korhonen

inka.korhonen@mtv.fi

Toimittajan kuva

Pasi Tuominen

pasi.tuominen@mtv.fi

pasituominen

Lokomotiv Jaroslavlin KHL-hyökkääjä Petri Kontiola myönsi rehdisti, että Helsingissä kohdattiin tiistaina kovempi joukkue.

- Jokerit oli tänään aika hyvä, pelasi tosi hyvän pelin. Ei meillä oikein ollut paikkoja tehdä maaleja. Jos saatiin jotain, niin siellä oli äijiä edessä ja maalivahti hoiti loput, Kontiola luonnehti MTV Sportille.

- Ehkä jos jotain, niin harmitti ne kaverin pari semmoista helppoa maalia. Kyllä Jokerit ansaitsi kolme pistettä.

Lokomotiv miehittää 1-3-tappiosta huolimatta KHL:n kärkipaikkaa. Kontiola on tyytyväinen vahvaan starttiin, mutta näkee aina varaa parantaakin.

- Voisi vielä vähän paremminkin mennä. Tänään oli niin paljon tuttuja, vanhemmatkin katsomossa, että olisi nyt voinut maalin tehdä. Mutta katsotaan se sitten toisella kertaa, Kontiola hymyili.

- Kyllä näistä tämmöisistä tappioista pitää ottaa opiksi. Siinä oli malliesimerkki meille, miten tällaiset tiukat pelit voitetaan. Pitää ymmärtää tästä se, että se vaatii meiltä ihan huippupelin, että me voitetaan ihan mikä vaan joukkue.

Kontiola on pelannut kuluvalla KHL-kaudella 34 ottelussa ja viimeistellyt pisteet 3+22=25.

table

Lisää aiheesta:

Lauri Marjamäki ihasteli KHL:n kärkipelin tasoa: ”Ei pysty omiakaan moittimaan”Jalonen listasi Jokerien kolme kehityskohdetta – ”Työmaatakin riittää”Jukka Jalonen ei tyytynyt Jokerien tylyyn esitykseen: "Meidän pitää pelata paremmin"Jalosella riitti hehkutettavaa Jokereiden voitosta – "Ihan joka poika ei siitä kiekkoa verkkoon laita"Jatkoaikatappio kiristää Jokereita – "Jäähy tuntui kohtuuttomalta"Westerlund ylpeä Jokerien esityksestä – yhdestä asiasta pyyhkeitä
KHLJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

KHL
  • 2.9.12:19
    NHL

    Peter Forsberg kertoi totuuden Venäjän miljoonista: "Voin sanoa tämän nyt"

  • 22.8.12:12
    Jokerit

    Jokerien 21-vuotiaan pelaajan ura ohi

  • 18.8.20:41
    Jääkiekko

    Ruotsin entinen NHL-puolustaja kiekkoilee yhä Venäjällä – surkuttelee saamaansa palautetta ja kehuu Moskovaa: "Sääli, että meitä kohdellaan näin"

  • 14.8.17:55
    Jääkiekko

    Teemu Pulkkiselle pamahti tyly rahavaatimus Venäjältä

  • 13.8.11:11
    Mestis

    Teemu Pulkkisen sanavalinnat pantiin merkille Venäjällä