Vastausten perusteella osassa työpaikoista ei ollut sovittu siitä, miten työntekijöiden tulee olla tavoitettavissa vapaa-ajalla.
Joka kolmannessa organisaatiossa tehdään jatkuvasti yli 50 tunnin työviikkoja. Tämä selviää Työterveyslaitoksen Palautumislaskuri-työkaluun tulleista vastauksista.
Organisaatioille suunnatun laskurin vastausten mukaan yli 50 tunnin työviikot olivat hieman yleisempiä suuryrityksissä kuin pien- tai mikroyrityksissä.
Työaikalain mukaan kokonaistyöajan ei tulisi ylittää 48:a tuntia viikossa.
Tulosten mukaan organisaatioista yli 70 prosentissa työntekijät pystyivät yleensä säätelemään sekä työ- että vapaa-aikaansa. Pääsääntöisesti etätyötä tekevissä organisaatiossa mahdollisuuksia tähän oli useammin ja vuorotyötä tekevissä organisaatioissa taas vähemmän.
– Työaikojen yksilöllinen jousto tutkitusti lisää työhyvinvointia, mutta työmäärän kasvu voi uhata työntekijöitä, joilla työajat ovat hyvin vapaat, sanoo tutkimusprofessori Mikko Härmä tiedotteessa.
Usein työn kuormituksesta ei puhuta kehityskeskusteluissa
Palautumislaskuriin vastanneista organisaatioista vajaassa kolmanneksessa ei ole sovittu niistä ehdoista, joilla työntekijöiden tulisi olla tavoitettavissa vapaa-ajalla tai että työt tehdään työaikana.