Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Johnson: Britannia jättää EU:n lokakuun lopussa, tapahtui mitä tahansa – kehui omaa ehdotustaan rakentavaksi ja kohtuulliseksi

AFP / Lehtikuva
Julkaistu 02.10.2019 14:38
Toimittajan kuva

Tuomo Hyttinen

tuomo.hyttinen@mtv.fi

tuomohytti

Pääministeri Boris Johnson sanoi rakastavansa Eurooppaa. Siitä huolimatta maan suhde EU:hun on määriteltävä uudelleen.

Britannian pääministerin Boris Johnsonin mukaan maa jättää Euroopan unionin lokakuun viimeinen päivä, tapahtui mitä tahansa.

Johnson on kieltäytynyt hakemasta lisäaikaa erolle ja toisti viestinsä konservatiivipuolueen kokouksessa Manchesterissa. Britannia jättää hänen mukaansa EU:lle tänään ehdotuksen, joka on rakentava ja kohtuullinen.

Lähtö lokakuun lopussa – vai sittenkin lykkäys?

Britannia kunnioittaa hänen mukaansa pitkänperjantain rauhansopimusta, eikä Irlannin ja Pohjois-Irlannin rajalle tule tarkastuksia.

– Me lähdemme EU:sta 31. lokakuuta, tapahtui mitä tahansa, Johnson sanoi.

Lue myös: Kelpaako nyt EU:lle? Pääministeri Boris Johnson julkistaa Britannian uuden brexit-ehdotuksen tänään

Britannialla on vain joitakin päiviä aikaa hakea ratkaisua EU:n kanssa, koska EU-johtajat kokoontuvat huippukokoukseen 17.–18. lokakuuta. Sitä ennen jäsenmaissa tarvitaan aikaa erosopimuksen pureskeluun.

Oman mutkansa matkaan tuo laki, jonka Britannian parlamentti hyväksyi syyskuun alussa. Se velvoittaa Johnsonin hallitusta hakemaan lykkäystä brexit-takarajaan, eli lokakuun 31. päivään, jos erosopimusta ei ole hyväksytty Britannian parlamentissa.

Johnson ja Juncker soittelevat

Konservatiivipuolue tai Britannia ei ole Johnsonin mukaan antieurooppalainen.

– Minä rakastan Eurooppaa, Johnson sanoi, mutta lisäsi, että Britannian suhde EU:hun on määriteltävä uudelleen.

Lue myös:​​​​​​​ Irlanti tyrmää Britannian uudesta brexit-ehdotuksesta vuotaneet tiedot

Komissiosta kerrottiin aiemmin tänään, että neuvotteluita käyvä komissio tutkii esityksen sen saatuaan. Esitystä arvioidaan EU:n edellytysten kautta. EU vaatii, että Pohjois-Irlannin ja Irlannin tasavallan välille ei saa tulla näkyviä rajaesteitä eivätkä EU:n sisämarkkinat saa vaarantua.

Komission puheenjohtaja Jean-Claude Juncker käy Johnsonin kanssa puhelun tänään iltapäivällä, komissiosta kerrottiin aiemmin. Mediatietojen mukaan komissio antaa tilannepäivityksen myös jäsenmaille heti tänään

Lisää aiheesta:

Pääministeri Boris Johnson jätti uuden ehdotuksen erosopimuksesta EU-johtajien pureksittavaksi – Irlannin varapääministeri: "Uutiset eivät ole hyviä"Pääministeri Boris Johnson: Annamme EU:lle tänään rakentavan ja kohtuullisen ehdotuksen: Britannia jättää EU:n 31. lokakuuta, tapahtui mitä tahansaIrlanti tyrmää Britannian uudesta brexit-ehdotuksesta vuotaneet tiedot – maan varapääministeri: "Ehdotus on mahdoton"Brittimediat: Boris Johnson paljastaa brexit-suunnitelmansa pian EU-johtajille – "Viikon loppuun mennessä tiedetään, onko sopimus mahdollinen"Britannia kieltäytyy noudattamasta pääministeri Rinteen "keinotekoista takarajaa" – brexit-ministeri tapaa EU:n pääneuvottelijan huomennaBrexit-vaihtoehdoista äänestetään Britanniassa taas huomenna – listalla jopa brexitin peruminen
BrexitEUIso-BritanniaBoris JohnsonUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Brexit
  • 19.5.19:44
    EU

    EU ja Britannia hakevat uutta alkua brexitin jälkeen – solmivat sopimuksen

  • 18.5.17:20
    Iso-Britannia

    EU:n jättänyt Britannia hakee nyt tiiviimpiä suhteita unionin jäsenmaihin

  • 05.09.202416:02
    Ranska

    Macron nimitti entisen brexit-neuvottelijan Ranskan uudeksi pääministeriksi

  • 28.08.202417:16
    Iso-Britannia

    Britannian tuore pääministeri Keir Starmer lupaa palauttaa suhteet EU:hun – "Ei tarkoita Brexitin perumista"

  • 24.07.202407:15
    Iso-Britannia

    MTV Lontoossa: Vientiyritykset kaikonneet, bruttokansantuote laskee – EU-ero kaduttaa brittejä, mutta paluusta ei puhuta