Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Joensuussa suruhartaus epäillyn murhan kohteeksi joutuneen 4-vuotiaan muistolle: "Ihmiset ovat järkyttyneitä"

4:39Joensuulaiset hiljentyvät suremaan surmattua nelivuotiasta: "Herättää ahdistusta ja neuvottomuutta"Joensuulaiset hiljentyvät suremaan surmattua nelivuotiasta: "Herättää ahdistusta ja neuvottomuutta".
Julkaistu 10.06.2023 17:06(Päivitetty 10.06.2023 17:30)
Toimittajan kuva

Jari Heikkilä

jari.heikkila@mtv.fi

Toimittajan kuva
Rebekka Härkönen

rebekka.harkonen@mtv.fi

Joensuun kirkossa on pidetty tänään suruhartaus epäillyn henkirikoksen uhriksi joutuneen 4-vuotiaan lapsen muistoksi.

Lapsen uskotaan menettäneen henkensä keskiviikon ja torstain välillä Joensuun Rantakylässä. Teossa on käytetty väkivaltaa. Teosta epäiltynä on vangittu lapsen huoltajina toimineet äiti ja isäpuoli. 

MTV Uutisten rikostoimittaja Rebekka Härkönen haastatteli MTV Uutiset Livessä Joensuun seurakunnan kirkkoherra Katri Viléniä.

Lue myös: MTV Uutiset 4-vuotiaan epäillyllä murhapaikalla Joensuussa: ”Ahdistus käsinkosketeltavaa”

Vilén kertoo, että traaginen tapahtuma on herättänyt paikallisissa ihmisissä järkytystä, ahdistusta ja neuvottomuuden tunnetta. Vilénin mukaan traagisten tapausten yhteydessä ihmiset haluavat yleensä purkaa surua ja ahdistusta jonkun kanssa.

Lue myös: MTV Uutiset 4-vuotiaan lapsen suruhartaudessa Joensuussa: "Ihmisillä tarve muistaa pienokaista"

– Yleensä erilaisia keskusteluapupyyntöjä kyllä tulee.

Vilén kertoo, että nyt järjestettävän suruhartauden tarkoituksena on, että ihmiset pääsevät jakamaan järkytyksen ja surun tunnetta.

Lue myös: Tutkija kertoo: Näitä asioita löytyy yleensä lapsiin kohdistuvien henkirikosten taustalta

– Ei ole tarkoitus loukata kenenkään yksityisyyttä eikä repostella yksityiskohdilla, vaan jakaa sitä kollektiivista surua ja yhteistä järkytyksen tunnetta. 

Vilén kertoo, että tilaisuuden alussa on lyhyt hartaus, johon kuuluu musiikkia ja Raamatun lukua ja rukousta. Tämän jälkeen on mahdollista sytyttää kynttilä. Kirkko on auki iltaseitsemään asti. Paikalla on myös kirkon työntekijöitä, joten ihmisillä on mahdollisuus keskusteluun.

Vilén kertoo, että ihmiset voivat soittaa myös kirkon valtakunnalliseen keskusteluapunumeroon. Myös paikallisseurakunnat tarjoavat apua.

Lue myös: Kuolleelle 4-vuotiaalle järjestään muistotilaisuus päiväkodissa – Joensuun varhaiskasvatusjohtaja: "On myös lasten oikeus tietää"

Tämä 4-vuotiaan murhaajiksi epäillyistä tiedetään – isäpuolella aiempaa rikostaustaa, myös äiti vangittiin

Lisää aiheesta:

Valkeakoskella pidetään suruhartaus- ja liputus – pastori järkyttyi: "Omaiset ajatuksissa ja rukouksissa" MTV Uutiset 4-vuotiaan lapsen suruhartaudessa Joensuussa: "Ihmisillä tarve muistaa pienokaista"MTV Uutiset 4-vuotiaan epäillyllä murhapaikalla Joensuussa: "Ahdistus käsinkosketeltavaa"Porvoossa kriisiapua perhetragedian järkyttämille: "Ajatusten kanssa ei kannata jäädä yksin"Kynttilät syttyivät Koskelassa surmatun 16-vuotiaan muistoksi – "Herättänyt ihmisissä paljon voimattomuutta, surua ja järkytystä"Kirkkoherra kehottaa aikuisia keskustelemaan Arabianrannan traagisesta henkirikoksesta lasten kanssa: "Mikä nousee lapsesta itsestään, on syytä käydä läpi"
HenkirikoksetJoensuuLapsetRikos

Tuoreimmat aiheesta

Henkirikokset
  • Eilen20:15
    Mikkeli

    "Löin niin kovaa kun lähti" – nainen ehti huutaa vain yhden asian ennen vasaran iskua

  • Eilen14:31
    Mikkeli

    Mikkelin murhakäräjät: 19-vuotias mielentilatutkimukseen

  • Eilen07:10
    Väkivaltarikokset

    Taksikuskin kauhunhetket: Vain välähdys ja Mikkelin murhasta syytetty iski veitsen kaulalle

  • ke20:08
    Oikeudenkäynnit

    Murhasta epäilty houkutteli nuorta naista ajelulle matkallaan verityöhön – yhdessä kuvassa karmiva yksityiskohta

  • ke15:50
    Oikeudenkäynnit

    Mikkelin murhasyytetty ongelmakierteessä – kaveri epäili poliisille: "Hänellä ei ole tunteita"