Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Jättiyllätys Miss Suomi -kilpailussa – kaksi kaunotarta luopuu finaalipaikoistaan kesken kiertueen

1:12Katariina Juselius saa ruokottomia viestejä sosiaalisessa mediassa: ”Julkkismies kysyi, onko huuleni työvälineeni”Miss Suomi -kisasta pois jättäytynyt Katariina Juselius saa ruokottomia viestejä sosiaalisessa mediassa: Julkkismies löi pöytään härskin kysymyksen
Julkaistu 12.07.2021 14:09
Toimittajan kuva

Katariina Karjalainen

katariina.karjalainen@mtv.fi

Miss Suomi -kilpailu käydään tänä vuonna vain kahdeksan finalistin kesken. Järjestäjät tiedottivat maanantaina, että kaksi kaunotarta on päättänyt luopua finaalipaikoistaan. 

Katariina Juselius ja Nicole Söderström luopuvat finaalipaikoistaan tämän vuoden Miss Suomi -kilpailussa. All stars -kIlpailu käydään näin ollen loppuun kahdeksan finalistin voimin.

Miss Suomi -organisaation järjestämiin koulutuksiin osallistuminen on Finnartist Oy:n toimitusjohtajan Sunnevan Sjögrénin mukaan yksi tärkeä osa missimatkaa, sillä siinä valmistetaan voittajia kohti Miss Suomen tehtäviä ja kansainvälisiä kauneuskilpailuja, joten kilpailussa ei voida pitää finalisteja, jotka eivät kykene osallistumaan koulutuksiin ja tapahtumiin.

– Kun finalistit ovat tunnettuja aiemmilta vuosilta, oli heidän työtilanteensa koronan hellitettyä parantunut ja aiheutui näiden yhdistelmänä kahdelle finalistille ylitsepääsemätön tilanne, joten matka päätettiin heidän kanssaan päättää. Täten kahdeksan finalistia tavoittelee kirkkainta kruunua, Finnartist Oy:n toimitusjohtaja Sunneva Sjögrén sanoo tiedotteessa.

Miss Suomi -kilpailun järjestämät koulutukset ovat kasvattaneet ja antaneen avuja tulevaisuuteen sekä Katariina Juseliukselle että Nicole Söderströmille. He ovat kiitollisia matkasta, jonka ovat saaneet käydä läpi.

– Vuonna 2019 olin Miss Suomi -finalisti ja yksi suurimmista unelmistani oli silloin voittaa kirkkain kruunu. Hetken oletin, että se unelma elää minussa yhä. Olen kuitenkin todennut, että oma fokukseni on nyt muualla, Juselius pohtii.

Lue myös: Missifinalisti Katariina Juseliusta pyydettiin poikien saunailtaan rahaa vastaan – ala-arvoisia viestejä satelee

– Voin tehdä niitä asioita, mitä pidän tärkeinä myös ihan vaan Katariinana ilman titteliä. Hyväntekeväisyys, etenkin luonnon- ja eläintensuojelu ovat minulle tärkeitä. Iso kiitos Miss Suomi -organisaatiolle kaikesta, niin vuonna 2019 kuin 2021. Olen saanut paljon tietoa ja taitoa heiltä. Sydämeni sykkii aina Miss Suomelle ja olen aina valmis tsemppaamaan uusia kisaajia, hän jatkaa.

Nicole Söderström oli tavoitellut missikruunua jo neljänä vuonna, mutta päätti silti luopua nyt kilvasta. Hän kertoo tiedotteessa, että päätös oli hänelle helppo.

– Jo ihan alusta asti mietin monesti, teinkö oikean ratkaisun lähtemällä kilpailuun uudestaan. Kilpailun edetessä tilaisuudet ja koulutukset eivät kiinnostaneet minua enää samalla tavalla kuin ennen. Olen todella kiitollinen kaikista näistä vuosista, mutta en koe sopivani tähän kilpailuun enää. Uskon, että minun persoonani on tarkoitettu johonkin muualle, Söderström kertoo päätöksensä taustoista.

Lue myös: Miss Suomi -finalistit poseeraavat upeissa rantakuvissa – paljastivat ikimuistoisimmat juhannuskommellukset

Miss Suomi -finaali järjestetään 18. syyskuuta ja nähdään AlfaTV-kanavalla suorana lähetyksenä. 

Miss SuomiSeurapiirit
Toimittajan kuva
Katariina Karjalainen
MTV Uutiset

Lisää aiheesta:

Petra Hämäläinen muistelee Miss Universum -kisoissa sattunutta tilannetta, kun hänet esiteltiin lavalla Miss Saksana: "Se oli vähän sellaista taistelua"Tässä ovat Miss Suomi -kilpailun tuomaritMiss Suomi -finalisti loukkaantui kisan keskeyttäneen kaunottaren rajuista väitteistä: "Toiset tekevät töitä sen eteen, ja se näkyy"Miss Suomi -kilpailun yllättäen jättänyt missikokelas esitti rajuja syytöksiä kisan kulisseista – näin vastaa Sunneva SjögrenMissikruunun pahoinpitelykohun vuoksi menettänyt Jessica Ruokola: "Kaikki on nyt todella hyvin"Kurkista kulisseihin! MTV.fi vieraili Miss Helsinki -karsinnoissa: "Tänä vuonna aiomme välttyä draamalta"

Tuoreimmat aiheesta

Miss Suomi
  • Eilen12:45
    Seurapiirit

    Miss Suomi esitteli uuden kultansa

  • 27.12.202518:07
    Sarah Dzafce

    Aikuisviihdekuvia ja muutto Yhdysvaltoihin – lue kohutut missiskandaalit

  • 22.12.202512:01
    Seurapiirit

    Tiia Aalto ja Medya Elek: Ero!

  • 17.12.202517:22
    Finnair

    Somessa leviää Finnairin vanha arveluttava mainos aasialaishahmosta – "Emme tekisi enää tänä päivänä"

  • 17.12.202514:15
    Petteri Orpo

    MTV analysoi Orpon anteeksipyyntöä – "Tuntuu pyytävän anteeksi omaa saamattomuuttaan aiemmissa rasismikohuissa"