Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Jättisakot saanut Jukka Toivakka voi jatkaa Jääkiekkoliitossa

Lehtikuva
Julkaistu 25.05.2020 14:37
Toimittajan kuva

Juhana Nyman

juhana.nyman@mtv.fi

Jääkiekkoliiton varapuheenjohtajan Jukka Toivakan maanantaina hovioikeudesta saama tuomio ei vaikuta hänen asemaansa liitossa. Liittovaltuuston puheenjohtaja Hannu Soro sanoo, että Toivakka voi jatkaa tehtävissään.

Itä-Suomen hovioikeus katsoi maanantaina antamassaan tuomiossa Toivakan syyllistyneen liikenneturvallisuuden vaarantamiseen joulukuussa 2018. Syytteen virkamiehen väkivaltaisesta vastustamisesta oikeus hylkäsi. Näin käräjäoikeuden marraskuussa Toivakalle antama kahdeksan kuukauden ehdollinen vankeustuomio muuttui 14 900 euron sakkoihin.

LUE MYÖS: Jukka Toivakka huokaisee helpotuksesta: "Väkivaltarikos, se on kova asia, varsinkin kun en ole siihen syyllistynyt"

Jääkiekkoliiton liittovaltuuston puheenjohtaja Hannu Soro sanoo, että hovioikeuden tuomio ei vaikuta Toivakan asemaan liitossa. Valtuusto käsitteli Toivakan asemaa hänen käräjäoikeudelta saamansa tuomion jälkeen marraskuussa ja päätti odottaa hovioikeuden tuomiota ennen lopullista ratkaisuaan. Kun Toivakan tuomio muuttui ehdollisesta vankeudesta sakkoihin, ei asiaan tarvitse Soron mukaan enää palata. Toivakka jatkaa.

– Valtuuston kokouksessa marraskuussa todettiin, että asiaan palataan, jos tuomio pysyy ennallaan. Lähinnä tarkoitettiin vapausrangaistusta, joka siinä oli. Nyt kun vapausrangaistus poistui ja sakko oli ainoa, joka jäi, meidän ei tarvitse sitä enää käsitellä, Soro sanoo.

Toivakka toimii myös SM-liiga-seura Mikkelin Jukurien hallituksen puheenjohtajana ja hoitaa myös toimitusjohtajan tehtäviä. Jukurit tiedotti aiemmin maanantaina, että Toivakka voi jatkaa tehtävässään.

Lisää aiheesta:

Jukka Toivakka huokaisee helpotuksesta: "Väkivaltarikos, se on kova asia, varsinkin kun en ole siihen syyllistynyt"Jukurit-pomolle tuhansien eurojen sakot liikenneturvallisuuden vaarantamisesta – hovioikeus hylkäsi syytteen virkamiehen väkivaltaisesta vastustamisestaKiekkopomolle tuomio virkamiehen väkivaltaisesta vastustamisesta – saa jatkaa JääkiekkoliitossaJääkiekkoliitto käsittelee vankeustuomion saaneen Jukka Toivakan asema – "Emme halua pakoilla tässä ikävässä asiassa"Ehdollisen vankeustuomion saanut Jukka Toivakka aikoo hakea muutosta päätökseenJääkiekkopomo Jukka Toivakka yritti syytteen mukaan ajaa pysäköinnintarkastajan yli – kommentoi oikeudenkäyntiään: "Koko episodi harmittaa"
LeijonatJääkiekkoLiigaJukuritUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Leijonat
  • 17.10.12:35
    Jääkiekko

    Curre Lindström kävi lähellä kuolemaa

  • 16.10.12:50
    Milano-Cortina 2026

    Poikkeuksellinen uhkakuva olympialaisten yllä – "Olemme huolissamme"

  • 15.10.17:30
    Liiga

    Leijonat-paljastus: Doug Shedden pani ranttaliksi MM-kisojen painepaikassa

  • 15.10.11:00
    Liiga

    Doug Shedden kertoo hetkestä, jolloin päätti jättää Suomen: "Se oli ainoa syy"

  • 9.10.22:50
    Jääkiekko

    Hakemus lähtee – jääkiekon suurturnaus Tampereelle?