Ferrarillakin ajanut Eddie Irvine oli huoleton ja ahkerasti ulkona viihtyvä veijari aktiiviurallaan. Playboyn maineessa ollut pohjoisirlantilainen aiheutti usein harmaita hiuksia tallipäällikölleen.
Ex-tallipäällikkö Eddie Jordan muistelee takavuosien alaistaan Irvinea irlantilaisen verkkosivuston Off The Ballin haastattelussa.
Sekä Jordanin tallissa että pitkään myös Ferrarilla ajanut Irvine nousee haastattelussa puheeksi, kun toimittaja muistaa nähneensä Jordanista kuvamateriaalia lenkkeilemässä aamutuimaan.
– Sen tarkoituksena oli vain saada Eddie Irvine tekemään jotain. Hänellä oli tapana vain istua ahterillaan päällä asunnossaan koko päivän. Hän oli kaikkein aikojen laiskin kuljettaja, Jordan kuvailee.
Jordan kertoo palkanneensa Irvinelle henkilökohtaisen valmentajan, jonka tehtävänä oli patistaa F1-kuski lenkille.
– Se ei sopinut hänen tyyliinsä, sillä hän oli yökerhoissa viihtyvä kaveri, eikä herännyt yleensä kuin vasta 12:lta ja joskus vielä myöhemmin.
Jordanin palkkaama valmentaja lopulta sai kuin saikin Irvinen juoksemaan lenkkejä aamujen valjetessa Oxfordin kaduilla.
– Usein mietin, oliko hän vasta matkalla kotiin baarista vai oliko hän todella juuri noussut ylös sängystä, Jordan kertoo huvittuneena.


