Itä-Uudenmaan poliisi joutui pari päivää sitten myrskyn silmään, kun Helsingin Sanomat paljasti, että poliisia on kehotettu ja ohjeistettu lakaisemaan osa rikosilmoituksista maton alle.
Neljä vuotta sitten tekemä poliisin sisäiseen käyttöön tarkoitettu ohje kertoo varsin suorasanaisesti, että rikosilmoituksia on kehotettu siirtämään pöydältä sivuun, vähintään väliaikaisesti.
Nyt Itä-Uudenmaan poliisilaitoksen rikosylikomisario Petri Eronen vastaa tiedotteessa julkisuudessa esillä olleisiin kysymyksiin.
Kannattaako rikoksista tehdä rikosilmoitus?
– On erittäin tärkeää, että rikoksista ilmoitetaan poliisille. Pitää täysin paikkansa, että rikoksia joudutaan joskus rajoittamaan tai tutkinta keskeyttämään, mutta pienemmätkin poliisille ilmoitetut rikokset voivat esimerkiksi johtaa jonkin rikossarjan jäljille, Eronen sanoo.
Erosen mukaan pelkistä rikosilmoituksista poliisi saa tilannekuvaa esimerkiksi tiettyjen alueiden pahoinpitelyrikoksista tai epäilyistä.
– Kohdennamme sinne näkyvää valvontaa ja voimme estää näkyvällä valvonnalla rikoksia ennalta, Eronen painottaa.
Lisäksi poliisi on saanut avattua keskeytyksestä vanhempia rikostapauksia, jos uusi tapaus on tuonut poliisille esimerkiksi tietoa yhteensopivasta dna:sta.
