Tampereen Pyrinnön Tero Järvenpää löysi heitoistaan kadoksissa olleen rentouden Jyväskylän Kalevan kisojen lauantaiseen keihäänheiton karsintaan. Järvenpään viskasi toisella heitollaan 82,39, mikä oli karsinnan paras heitto. Sunnuntaisen kisan ennakkosuosikeista kaikki menivät jatkoon.
Karsinnan toiseksi pisimmän kaaren, 77,92, kiskaisi Lehtimäen Jyskeen Ari Mannio.
Alkukesästä Dohan ja Oslon GP-kisoissa 84 metrin rajan rikkonut Järvenpää on viime ajat yrittänyt ratkaista vaikeaa yhtälöä: harjoittelun löysääminen on terävöittänyt kuntoa, mutta keihäskaaret ovat jääneet 80 metriin tai 78 metriin, kuten reilu viikko sitten Rooman GP-kilpailussa.
- Kunto on noussut, mutta kaaret ovat lyhentyneet, koska jalat ovat alkaneet toimia paremmin ja heitossa vauhti on kasvanut liian kovaksi, Järvenpää arveli.
Rooman Kultaisen liigan kilpailun jälkeen Järvenpää teki tekniikkatreeniä nurmella, keskittyi heiton loppuun ja malttoi pudottaa vauhtia karsintakilpailussa.
- Nyt molemmat heitot olivat hyviä. Ne lähtivät hyvin asentoon, Järvenpää totesi.
Järvenpää karsintaheitoista ensimmäinen oli yliastuttu, toinen toi karsinnan kärkituloksen.
Pitkämäki ennätysiskussa?
Kisan suursuosikki Nurmon Urheilijoiden Tero Pitkämäki toteutti aikeensa ja heitti vain kerran. Keihäs kynsi ilmassa, mutta karsi lukemiin 76,85 eli vajaat kaksi metriä yli 75 metrin karsintarajan. Heitto oli karsinnan kolmanneksi pisin.
Pitkämäki arveli, että loppukilpailussa voittoon tarvitaan yli 85 metrin heitto.
- Rooman viime viikon perjantaisen Kultaisen liigan jälkeen tein maanantaina punttitreenin ja tiistaina heittotreenin. Sittemmin olen lepäillyt, joten ei ainakaan pitäisi olla mitään jumia, Pitkämäki jutteli.
Pitkämäen arvoasteikossa Kalevan kisat on kauden tärkein kisa heti Göteborgin EM-kisojen ja Kultaisen liigan mittelöiden jälkeen.