Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Jarmo Lindberg Ukrainan vastahyökkäyksestä: "Ukraina yrittää selvittää, mistä kohdasta rintamasta pääsisi läpi"

9:16Jarmo Lindberg arvioi, mitä tapahtuu Ukrainan sodassa padon tuhoamisen jälkeenEntinen ilmavoimien kenraali ja nykyinen kokoomuksen kansanedustaja Jarmo Lindberg puhui Huomenta Suomessa Ukrainan vastahyökkäyksestä ja Venäjän mahdollisen hajoamisen seurauksista.
Julkaistu 10.06.2023 13:26
Toimittajan kuva

Jani Rolamo

jani.rolamo@mtv.fi

@namatsuu

Ukrainan sotaa on käyty kohta 16 kuukautta ja loppua ei ole näkyvissä. Puolustusvoimien entinen komentaja ja kokoomuksen kansanedustaja Jarmo Lindberg kertoo näkemyksiään sodasta nyt. 

Huomenta Suomessa vieraillut Jarmo Lindberg kertoo, että häntä on sodassa eniten järkyttänyt mittava inhimillinen kärsimys.

– Siihen ei pitäisi turtua. Ne ensimmäiset tapahtumat joita oli hieman yli vuosi sitten jäivät voimakkaasti mieleen, että eikö tässä ole mitään rajaa. Viimeisin dramaattinen käänne on Kahovkan padon tuhoaminen, hän kertoo.

Lindberg kertoo materiaali- ja aseavun olleen oikeanlaista ja tulleen oikeaan aikaan, vaikka aseavun hitautta on myös laajalti kritisoitu. 

– Silloin [ennen Venäjän hyökkäystä] annettiin panssarintorjuntaohjuksia, olkapääohjuksia ja ilmatorjuntaohjuksia, ja kun venäläiskolonnat alkivat vyörymään Ukrainaan maanteitä pitkin niin niitä päästiin välittömästi tuhoamaan, hän toteaa. 

Lindberg korostaa myös tiedustelutiedon merkitystä, mikä usein unohtuu. 

– Jo ennen sotaa Yhdysvallat ja Iso-Britannia ilmoittivat antavansa tiedustelutietoa, ja ne ovat myös nopeuttaneet [salaiseksi] luokitellun tiedon jakamista Ukrainalle. Kun se ei ole konkreettista ja näkyvää, niin ei ole ehkä kunnolla mielletty, kuinka tärkeää tiedustelutieto on ollut jo ennen sotaa ja koko sodan ajan, Lindberg kertoo.

Parasta kalustoa jo rintamalla

Ukrainan vastahyökkäyksestä on puhuttu jo pitkään, ja viime aikoina on puhuttu siitä, että vastahyökkäys olisi alkanut. Venäjä on presidenttiä myöten kertonut torjuneensa Ukrainan vastahyökkäyksiä ja julkaissut siitä kuvia, kun taas Ukraina on kiistänyt, että minkäänlaista hyökkäystä olisi käynnissä. 

– Käynnissä on varmasti tunnustelu- ja tiedusteluhyökkäyksiä – Ukraina yrittää selvittää, mistä kohdasta rintamasta pääsisi läpi, Lindberg kertoo. 

Lindbergin mukaan merkkejä siitä, että taisteluita on käyty on olemassa, ja esimerkiksi viime päivinä on tullut valokuvia ja videota, joissa näkyy Ukrainalle lahjoitettua parasta kalustoa tuhoutuneena. 

– On esimerkiksi kuvaa tuhoutuneista Leopard 2A6 -taistelupanssarivaunusta ja Bradley-rynnäkköpanssarivaunuista. Tätä kalustoa on Ukrainan parhaimmilla joukoilla ja on todettu, että nämä kuvat ovat ilmiselvästi aitoja. Ne ovat merkkejä siitä, että kyllä siellä jotain taistellaan, ja näemmä ihan vielä parhaimmalla kalustolla, hän toteaa. 

Lue myös: Video: Ukraina on menettänyt ensimmäisen Leopard 2 -panssarivaunun

Vastahyökkäyksen suunta tiedossa

Ukrainan vastahyökkäyksen ensisijaisen tavoitteen on uskottu laajasti olevan maayhteyden katkaiseminen Krimin niemimaalle, jolloin Ukraina pyrkisi hyökkäämään venäläisiä vastaan Zaporizhzhian ja Melitopolin alueella, työntäen nämä Azovanmerelle saakka. 

Kahovkan padon murtuminen saattaa kuitenkin vaikeuttaa tätä prosessia, jos Venäjä voi sen turvin vetää tulvivan Dnepr-joen varrelta joukkoja alueella, jossa on painetta. 

– Jos nojatuolistrategit ovat osanneet spekuloida vastahyökkäyksen suuntaa, niin niin ovat oletettavasti venäläisetkin, ja he ovat nimenomaan sinne rakentaneet syvyyteen puolustuslinjoja. Ja onhan siinä sitten tekemistä mennä kaikista niistä linjoista läpi, etenkin jos venäläiset voivat nyt vetää Hersonin suunnalta lisää joukkoja sinne. 

Katso Jarmo Lindbergin koko haastattelu jutun alussa olevalta videolta. 

Lue myös: Ukrainan vastahyökkäys: Leopardit yrittävät läpimurtoa Robotynessa – suomalaiset selvittivät satelliittikuvista, mitä on vastassa

Lisää aiheesta:

Rintamalinjat pysähtyivät – ex-komentaja kertoo, mitä Venäjä odottelee ja miten Ukraina voisi kääntää tilanteen edukseenKarttavideo näyttää vastahyökkäyksen liikkeet kahtena vaikeana kuukautena – "Aliarvoitiin Venäjää ja yliarvioitiin Ukrainaa ja länsikalustoa"Ex-komentaja Lindberg osoittaa ratkaisevan ongelman Ukrainan hyökkäyksessä – tämä on takaraja onnistumisellePekka Toveri: "Panssaribordelli oli virhe" – tämä kaikki Ukrainan vastahyökkäyksestä tiedetään nytJarmo Lindberg: Nämä asiat vaikuttavat Ukrainan sodan jatkoon, Venäjän liikekannallepanosta järkyttävää tietoa – "Elinaikaennuste noin 12 vuorokautta"Asiantuntija: Ukrainan sota on kulutussotavaiheessa – "Venäläinen voima ei riitä Donbassin valtaamiseksi"
Ukrainan sotaVenäjäJarmo LindbergUkrainaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • Eilen21:14
    Ukraina

    Drooni räjäytti yliopiston katon ilmaan Harkovassa – silminnäkijä tallensi kaaoksen

  • Eilen17:41
    Alexander Stubb

    "Sodan ja rauhan raja on hämärtynyt" – presidentti Stubbin vierailua Latviassa sävyttää varautuminen tulevaan

  • Eilen17:10
    Sairaalat ja hoitolaitokset

    Karu lakiesitys: Näin Suomen sairaaloiden on varauduttava Venäjän pommituksiin – "Keskeinen sodankäynnin kohde"

  • Eilen14:29
    Puola

    Varsovan hallintorakennusten yllä droonia lennättäneet olivat Valko-Venäjän ja Ukrainan kansalaisia

  • Eilen12:25
    Alexander Stubb

    Stubb drooneista: Tuskin vahinko Venäjältä