Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Jari Isometsältä yksiselitteinen arvio Iivo Niskasen ratkaisusta – vaikutuksia potentiaaliseen mitalimatkaan: "Onhan se selvää"

1:13Niskanen: Kisa vesittyi kaatumiseenVideolla Iivo Niskasen ajatuksia lauantain yhdistelmäkilpailun jälkeen.Lehtikuva
Julkaistu 23.02.2019 21:00
Toimittajan kuva

Tuomas Hämäläinen

tuomas.hamalainen@mtv.fi

TuoHamalainen

MTV Urheilun asiantuntija Jari Isometsä antaa yksiselitteisen arvion siitä, että Iivo Niskanen päätti hiihtää lauantaina yhdistelmäkilpailussa ennen sunnuntain parisprinttiä Seefeldin MM-kisoissa.

– Silloin kun arvokisoihin lähdetään, sinne lähdetään hiihtämään kilpaa eikä kyttäilemään niitä mahdollisuuksia. Jos urheilija tuntee olevansa kunnossa, totta kai hän lähtee starttiviivalle, Isometsä korostaa.

LUE MYÖS: Jari Isometsä haastaa Iivo Niskasen näkemyksen – nosti esiin ison viestin

Perinteisen hiihtotavan parisprinttiä on pidetty Niskasen ja hänen parinsa Ristomatti Hakolan erittäin potentiaalisena mitalimatkana. Avainkysymys on, miten Niskanen palautuu hiihdettyään päivää ennen 30 kilometrin yhdistelmäkisassa, jossa hän sijoittui raskaan rupeaman jälkeen neljänneksi. 

– Iivo on sen verran kovassa vireessä, että tuollainen kovakuntoinen urheilija palautuu nopeasti. Onhan se kuitenkin selvää, että se on huomiselta pois. Mutta onko se sekunnin per osuus vai neljä sekuntia per osuus, jää huomenna nähtäväksi.

– Tässä oli myös se pointti, että (Emil) Iversen / (Johannes Hösflot) Kläbo on Norjan kaksikko. He hiihtivät tänään myös ja olivat tosi väsyneitä. Venäläisistä (Aleksandr) Bolshunov hiihtää varmasti huomenna ja todennäköisesti (Sergei) Ustjugovkin hiihtää. Siellä oli muitakin potentiaalisia mitalihiihtäjiä, jotka tänään hiihtivät, Isometsä muistuttaa.

Bolshunov nappasi yhdistelmäkisasta hopeaa, ja Ustugov oli yhdeksäs. Kläbo ja Iversen sen sijaan putosivat kärjen kelkasta perinteisen osuudella ja hiihtelivät maaliin sijoilla 29 sekä 30.

"Ehdottomasti mitalimatka"

Isometsä nostaa miesten parisprinttiin kolme ennakkoon kovinta joukkuetta: Norjan, Venäjän ja Suomen. Lisäksi hän nostaa peliin mukaan kolme joukkuetta, joissa kummatkin hiihtäjät huilasivat lauantaina: Italian, Ruotsin ja Ranskan.

Niskaselta ja Hakolalta on vara odottaa kiiltävää kaulaan.

– Se on kova kisa, mutta ehdottomasti mitalimatka, Isometsä sanoo.

LUE MYÖS: Iivo Niskanen kävi kaatumisensa tarkasti läpi ja setvi syyt – ”Tällaista ei satu kovin usein”

Pienenä kysymysmerkkinä on Niskasen vasen jalka. Suomalainen kärsi takareiden kramppaamisesta yhdistelmäkisan perinteisen osuuden kaatumisen mainingeissa.

– Kun urheilija on urheilusuorituksen tehnyt, lihas on lämmin. Jos siinä on tuoreeltaan kisan jälkeen tuntemuksia, sitten sitten siinä vasta tuntemuksia onkin, kun lihas kylmenee illalla. 

– Jos se on kramppi, no problem, se saadaan fysioterapialla, hieronnalla, nestetasapainolla ja tankkaamisella pois. Ja huomenna on lyhyt kisa, ei tarvitse taistella energioiden kanssa. Mutta jos siellä on joku pieni revähdys, on vähän ongelmia, Isometsä summasi.

Lisää aiheesta:

Suomen hiihtotähden tilanne huolestuttaa – "Kyllä se valitettavasti niin on"Jari Isometsä viritti Pärmäkoskesta Matti Nykäsen kuuluisan sloganin – mitä seuraakaan? "Päivänselvää"Huomasitko Joni Mäen sprinttifinaalissa saaman varoituksen? Jari Isometsä: Sillä voi olla merkittävä vaikutus tulevaanIivo Niskanen taistelee tänään MM-kullasta, Isometsä huomauttaa epäilijöitä – "Iivon laariinhan se sataa"Jari Isometsä ällistyi Suomen päävalmentajan kommentista – lataa vastapalloon: "Kellä täällä maailmassa sitten on?"Jari Isometsältä häkeltynyt reaktio Suomen joukkuevalintaan: "Ai Pärmäkoski lähti?"
MM-hiihdotMaastohiihtoIivo NiskanenRistomatti HakolaUrheiluHiihtolajit

Tuoreimmat aiheesta

MM-hiihdot
  • 24.9.11:22
    Maastohiihto

    Norjan MM-hiihtoskandaalilla karu seuraus

  • 15.9.16:10
    Hiihtolajit

    MM-hiihdoissa rikottiin lakia: "Tietämyksen ja osaamisen puute"

  • 10.8.08:16
    Maastohiihto

    Jonna Sundling tuomitsee Norjan tähden toimet

  • 20.6.21:17
    Maastohiihto

    Therese Johaugilta uutta tietoa – arvokisauran huipennusta edelsi takaisku: "Repi minua"

  • 3.6.09:27
    Maastohiihto

    Norjan MM-hiihdoista skandaalipaljastus: "Täydellinen kriisi"