Anne Kyllösen erinomainen puolivälierähiihto Tour de Skin lauantain sprintissä ei ollut MTV Urheilun hiihtoasiantuntijalle Jari Isometsälle yllätys. Harvinaiset menestysmahdollisuudet jäivät Isometsän mukaan kuitenkin niin Kyllöseltä kuin välierään myös jääneeltä Iivo Niskaselta lauantaina käyttämättä.
Kyllönen oli lopulta lauantain lopputuloksissa seitsemäs.
– Meneminen on ollut jo ennen tätä perusvarmaa tasoa. Nythän oli sillä tavalla poikkeuksellinen sprinttikilpailu, että väkeä oli aika vähänlaisesti. Naisia oli karsinnassa mukana vain 44 ja kohtuullisen moni kova sprintteri puuttui. Sitäkin taustaa vasten odotin välieräpaikkaa, ja odotin sitä myös Kerttu Niskaselta, Isometsä sanoo.
– Vielä välierässäkin Kyllösen hiihto oli pirteää. Sprinttiä ajatellen, ne saumat olivat nyt parhaimmillaan. Noin helppoa sprinttiä ei tänä vuonna enää tule. Tarkoitan tällä nimenomaan sitä, että aika paljon sprinttereitä puuttui sekä miesten että naisten kilpailusta.
Iivo Niskasen raju loppukiri puolivälierässä oikeutti välieräpaikkaan, mutta kuten Niskanen kilpailun jälkeen itse Ylen haastattelussa sanoi, Tourin kokonaisrasitus oli imenyt paukut tyhjiksi.
– Iivon meno näytti vähän samalta kuin se on koko ajan näyttänyt. Huippukunto ei ole ihan sattunut kohdalle, Isometsä arvioi.

