Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Jari Isometsä kommentoi Iivo Niskasen keskeytystä – "Vähän siltä se näytti"

Iivo Niskanen keskeytti Lillehammerin 15 kilometrin kilpailun.
Iivo Niskanen keskeytti Lillehammerin 15 kilometrin kilpailun.All Over Press
Julkaistu 04.12.2021 15:14
Toimittajan kuva

Feliks Heikkinen

feliks.heikkinen@mtv.fi

feliksheikkinen

Suomen maastohiihtotähti Iivo Niskanen keskeytti lauantaina Norjan Lillehammerissa kisatun maailmancupin 15 kilometrin vapaan hiihtotavan kilpailun. MTV Urheilun hiihtoasiantuntija Jari Isometsä sanoo, että tällaista voi tapahtua alkukaudesta, kun harjoittelukaudesta ei ole kulunut paljoakaan aikaa.

Norja otti lauantain kilpailussa kolmoisvoiton ja 12 parhaan joukossa oli peräti yhdeksän norjalaista. Suomalaisten osalta kisa oli vaisu. Perttu Hyvärinen oli paras suomalainen ollen 25:s. Muut suomalaiset jäivät ilman pisteitä. Niskasen kisa päättyi lyhyeen, kun hän keskeytti aikaisessa vaiheessa. 

– Taisin mainita ääneen, kun tuli ensimmäiseen väliaikapisteeseen, että nyt on sen verran vaikean näköistä tuo Iivon hiihtäminen jos ei saa peesejä, niin tänään ei tule hyvää tulosta, Ei saanut peesejä ja hiihto oli kankeannäköistä, Isometsä sanoo.

– Televisiokuvan perusteella ei voi sanoa, että oliko suksessa vikaa. Varmaan sitten totesi, kun tässä ei taistella sielläpäinkään sijoituksista, että turha repiä. Joskus on vaan sellaista, varsinkin alkukaudesta. Paljon on harjoiteltu ja kova harjoittelu on vielä lähellä, niin tulee sellaisia päiviä, että kroppa ei toimi. Vähän siltä se näytti, Isometsä jatkaa.

Viime viikolla Niskanen voitti Rukalla miesten 15 kilometrin perinteisen hiihtotavan kilpailun. Niskanen jätti Rukan toisen kisan väliin liian kovan pakkasen vuoksi.

– Sehän on selvää, että kunto ei viikossa häviä mihinkään. Se on jotakuinkin sama. Puhutaan vireystilasta, että se ei vain ollut kohdallaan. Ja siihen jos lisätään se, että suksi ei ole kilpailukykyinen, niin lopputulos on tuo. 

Niskasta ei nähty kilpailun jälkeen haastattelupisteellä. 

– Siinä on varmaan urheilijalla isot tunnetilat. Ei noihin kisoihin lähtä keskeyttämään. Sinne lähdetään aina hiihtämään hyvin. Iivon tasoinen urheilija lähtee aina hiihtämään palkintopallisijoituksista ja jopa voitoista.

– Pettymys on vähän sellainen, että tällaiset asiat sitten unohtuvat, jotka olisi hyvä hoitaa silloinkin, kun menee huonosti. Se on aika inhimillistä, että kun ottaa päähän, niin ei ole hirveästi juttutuulella, Isometsä toteaa. 

Maailmancup jatkuu sunnuntaina Lillehammerissa miesten ja naisten viestikisoilla.

Lisää aiheesta:

Jari Isometsä puhuu Iivo Niskasen tilanteesta – "On ehkä väärin sanoa, mutta sanon kuitenkin"Suomalaishiihtäjältä supersuoritus – Jari Isometsä täräytti rohkean ennustuksenJari Isometsä painottaa Iivo Niskasesta: "Ei se ole niin" – huomasitko mitä toinen suomalainen teki?"Niin paljon ei pysty näyttelemään" – Jari Isometsä uskoi vain osittain Iivo Niskasen puheita, asiantuntijalta selvä näkemys pettymyksen taustoistaJari Isometsä tekee selväksi, mistä Iivo Niskasen romahdus on osoitus: "Tällaista ei kestä tapahtua"Jari Isometsä antaa Iivo Niskaselle pyyhkeitä – nykyhiihdossa velloo kyseenalainen tapa: "Tapahtunut enempikin"
MaastohiihtoIivo NiskanenHiihtolajitUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Maastohiihto
  • 08:41
    Hiihtolajit

    Suomalaishiihtäjistä kantautuu lupaavia puheita – valmentajalta kutkuttava arvio olympialaisista: "On realistista"

  • to19:31
    Doping

    Dopingista kärynnyt Victoria Carl palkittiin

  • to09:29
    Hiihtolajit

    Venäjän valituksesta uutta tietoa

  • to07:09
    Perttu Hyvärinen

    Venäläishiihtäjät yllättäen paikalla – Perttu Hyvärinen: "Erikoinen tilanne"

  • ma20:45
    Hiihtolajit

    Norjan maastohiihtosuuruus on kuollut