Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Jari Huttunen saa mahtavan näytönpaikan rallin MM-sarjassa: Hyundai tarjoaa kattavan kilpailuohjelman

imago images/PanoramiC/ All Over Press
Julkaistu 19.01.2021 11:19
Toimittajan kuva

Mikko Hyytiä

mikko.hyytia@mtv.fi

Viime kaudella WRC3-luokan mestaruuden nimiinsä vienyt Jari Huttunen on saamassa tulevaksi kaudeksi hyvän kilpailupaketin Hyundailta.

LUE MYÖS: Rallin MM-sarjan uutuuskisan ajankohta lyötiin lukkoon – tässä koko kauden kisakalenteri

WRC3-tittelin lisäksi Huttunen voitti viime vuonna Hyundain R5-autolla myös Puolan rallisarjan mestaruuden. Huttusen suoritustaso oli läpi kauden tasainen, sillä hän sijoittui kaikissa 12:ssa kilpailussaan palkintokorokkeelle.

Huttusen managerina toimiva Marcus Grönholm kertoi vuodenvaihteessa, että tällaisten näyttöjen jälkeen Huttuselle on luvassa töitä Hyundain kanssa myös kaudella 2021. 

– Olemme sopineet tietyistä asioista, ja löimme niistä kättä päälle Monzan rallissa. Odotan edelleen, että he kertovat jotain. Ihmettelen kovasti, jos asiat eivät toteudu, Grönholm sanoi.

MTV Urheilun tietojen mukaan Huttunen ajaa tulevalla kaudella Hyundailla vähintään seitsemän MM-rallia WRC2-luokassa. MM-sarjan kalenterissa on kaikkiaan 12 osakilpailua.

WRC2 on käytännössä ainoa vaihtoehto, sillä WRC-autoissa ei ole tilaa ja hallitsevana mestarina Huttunen ei saa enää ajaa WRC3:ssa.

Kyseessä on Huttuselle, 26, mainio näytönpaikka, sillä Hyundain kaksi muuta WRC2-kuljettajaa ovat ruotsalainen Oliver Solberg, 19, ja norjalainen Ole Christian Veiby, 24. Heistä Solbergia pidetään Kalle Rovanperän, 20, ohella lajin kirkkaimpana tulevaisuuden lupauksena.

– Oikeaan suuntaan mennään. Hyvältä näyttää, Grönholm kommentoi MTV Urheilulle Huttusen tulevaisuutta.

– Tuleva paketti on ihan hyvä juttu, vaikka tietysti meidän pitää vähän kerätä sponsoreita siihen. Paketti on aika arvokas, mutta kyllähän Hyundai haluaa auttaa – ja he myös auttavat. Jari on ollut siellä jalka oven välissä monta vuotta, ja hän on tietysti suurennuslasin alla, kun jatkossa valitaan kuljettajat WRC:hen. Hyviä tuloksia tänä vuonna, niin siitä se lähtee. Toiveikkaita ollaan.

Grönholmin mukaan sponsorihankinta on edelleen kesken, ja se on vallitsevassa maailmantilanteessa erittäin vaikeaa.

– Meillä on tässä tiimissämme kummisetiä, jotka ovat vähän auttaneet, mutta ei se tietenkään helppoa ole. Tosi vaikeaa on. Mutta Jari ajaa varmasti, ja hyvään suuntaan tässä ollaan menossa.

Se, missä kilpailuissa Huttunen on mukana, on toistaiseksi vielä epäselvää. Grönholm toivoisi, että Huttunen voisi aloittaa kauden helmikuussa Rovaniemellä ajettavasta MM-rallista. Mutta oli kilpailut mitä hyvänsä, Huttuselta sopii odottaa menestystä.

– Viime vuonna Jari voitti WRC3:n, joka ajetaan ihan samalla autolla WRC2:n kanssa, ja teki tosi kovia aikoja. Kaikki odottavat, että Jari on kärjessä mukana. Kun tasaisuus on löytynyt, niin toivottavasti se myös pysyy. Jari on ollut todella hyvä.

Hyundain rallipomo Andrea Adamo väläytti vuodenvaihteessa sellaista mahdollisuutta, että Huttunen ja kumppanit voisivat päästä testaamaan Hyundain WRC-autoa MM-sarjan ulkopuolisissa kilpailuissa.

Grönholmin mukaan tämä ”ovi on auki”.

– Toivon, että se toteutuu.

16.1.49546719Jari Huttunen (oikealla) ja kartanlukija Mikko Lukka (vasemmalla) kruunattiin joulukuussa Monzassa WRC3-luokan mestareiksi. KUVA: All Over Press.imago images/PanoramiC/ All Over Press

Lisää aiheesta:

MM-rallissa kutkuttava uusi suomalaisasetelma: "Jos homma ei lähde heti pelaamaan, heillä on lyödä siihen uusi kaveri"Uuteen talliin vaihtanut suomalaiskuski nöyränä Grönholmin merkityksestä: "Ilman Marcusta ei tarvitsisi ajaa yhtään rallia"WRC-tallin pomo vakuuttui suomalaiskuljettajan kyvyistä – "Olisi tyhmää olla keskustelematta hänen kanssaan"Marcus Grönholmilta huippu-uutinen suomalaiselle rallitoivolle – "Olemme sopineet tietyistä asioista, ja löimme kättä päälle"Jari Huttusen MM-uran jatko vaakalaudalla – "Toivottavasti saadaan joku ajopaikka ensi kaudeksi"Rovanperä kaikkien MM-rallipomojen kiikarissa – "Parin vuoden sisään WRC-luokassa"
RalliUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Ralli
  • 12:11
    MM-ralli

    Esapekka Lapilta yllätyspaljastus – asiantuntijalta painetta Hyundaille: "Nyt olisi kuunneltava"

  • 08:31
    MM-ralli

    Esapekka Lapilta uutispommi: Palaa rallin MM-sarjaan?

  • Eilen06:02
    MM-ralli

    Kalle Rovanperästä kutkuttava väite – "Ei parempaa tapaa"

  • 16.11.07:21
    MM-ralli

    Sami Pajarille varoitus MM-rallin sudenkuopasta: "Sitten ei varmasti tule menestystä"

  • 15.11.08:50
    MM-ralli

    Kalle Rovanperä otti kynän käteen – unelma-autoon huipputärkeä elementti: "Ai että!"