Japanin pääministeri Shinzo Abe vaatii Etelä-Koreaa hankkiutumaan eroon Japanin sota-aikana seksiorjuuteen pakottamien naisten muistolle pystytetystä patsaasta.
Aben mukaan patsas loukkaa Etelä-Korean ja Japanin vuonna 2015 solmimaa sopimusta, jonka nojalla Japani pyysi anteeksi niin sanottujen lohtunaisten pakottamista prostituutioon toisen maailmansodan aikana ja maksoi korvauksia uhreille.
– Japani on jo maksanut miljardi jeniä (noin 8 miljoonaa euroa) ja pyyteettömästi toteuttanut velvollisuutensa. Minusta on nyt Etelä-Korean vuoro osoittaa pyyteettömyyttä vankkumattomalla tavalla, Abe sanoi Japanin yleisradiolle NHK:lle.
Etelä-Korean Busanissa Japanin konsulaatin läheisyyteen pystytetty patsas johti jo perjantaina siihen, että Japani kutsui Etelä-Korean lähettiläänsä kotiin ja keskeytti käynnissä olleet valuuttaneuvottelut Etelä-Korean kanssa.
Etelä-Korean viranomaiset olivat poistaneet aktivistien Busaniin pystyttämän patsaan jo kertaalleen. Viranomaiset kuitenkin sallivat aktivistien panna sen takaisin sen jälkeen kun Japanin puolustusministeri Tomomi Inada vieraili kiistellyssä Yasukunin pyhäkössä joulukuussa.
Pyhättö on omistettu muiden japanilaissotilaiden ohella sotarikoksista tuomituille johtajille, ja korkean profiilin japanilaisvaikuttajien vierailut siellä ovat perinteisesti suututtaneet Japanin sotatoimista kärsineitä naapurimaita.
Vuosikymmenten katkera kiista
Lohtunaisten kohtelu on varjostanut Etelä-Korean ja Japanin suhteita sota-ajoista lähtien. Vuonna 2015 Abe ja Etelä-Korean presidentti saivat aikaan sopimuksen korvauksista ja anteeksipyynnöstä.
