Janne Katajan erikoispiirteet ovat olleet vahva osa hänen elämäänsä aina.
Näyttelijä-juontaja-viihdeyrittäjä Janne Kataja kertoo Aki Linnanahteen podcastissa Aki Linnanahde Talk Show erikoisista tavoistaan sekä piirteistään, jotka liittyvät esimerkiksi bakteereihin sekä syömiseen. Katajan mukaan hänellä on ollut erittäin vahva bakteerikammo lapsuudestaan asti, joka ryöpsähti valloilleen toden teolla koronapandemian alkaessa vuonna 2020.
Kataja kertoo, että koronapandemian alettua hän pysytteli viikkojen ajan liikkumatta kotoaan, tilaten kaikki ruuat sinne kotiinkuljetuksella. Ruokalähetit Kataja otti vastaan suojavarusteisiin pukeutuneena.
– Kun ne tuli, niin mä pukeuduin semmoiseen suojapukuun, minkä olin kehitellyt vanhasta lasketteluhaalarista ja puhdistin kaikki ruokapaketit kloriitilla. Siinä kohtaa kun mä yhtenä iltana katselin telkkaria ja söin Fazerin sinistä ja se maistui uimahallilta koska se (kloriitti) oli mennyt jopa sen folion läpi sinne sisälle, mä ajattelin, että olen seonnut, Kataja kertaa.
Lapsena Kataja joutui ongelmiin koulussa, kun hänen kammoaan bakteereja kohtaan ei ymmärretty. Aikanaan joulujuhlassa Katajan piti ottaa esityksessä kädestä kiinni luokkakaveriaan, joka oli juuri ollut vatsataudissa. Ennen esitystä Kataja oli käynyt hakemassa käsiinsä liikuntasalin pukuhuoneesta tupollisen käsipaperia, jotta hänen ei tarvitsisi koskea muutama päivä aiemmin kipeänä olleeseen luokkakaveriinsa paljain käsin.
