Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Jalonen arvostaa nuorten MM-finaalin Vancouverin olympialaisia korkeammalle

Jukka Jalonen on valmentanut Suomen MM-finaaliin.
Jukka Jalonen on valmentanut Suomen MM-finaaliin.All Over Press
Julkaistu 05.01.2016 15:21
Toimittajan kuva

Kasperi Kunnas

kasperi.kunnas@mtv.fi

kaustoFI

Nuorten Leijonien päävalmentaja Jukka Jalonen arvostaa käynnissä olevan MM-turnauksen korkealle maajoukkueurallaan.

Suomi on selvittänyt tiensä vaikeuksien kautta loppuotteluun, jossa vastaan tulee Venäjä. Alkusarjassa Venäjä kaatoi leijonalauman lukemin 6-4. Se on edelleen Suomen ainoa tappio turnauksessa.

Millainen Venäjä tulee loppuottelussa vastaan?

– Paras mahdollinen Venäjä. Asuin itse puolitoista vuotta Venäjällä, joten tunnen sen mentaliteetin. Taistelevia kavereita. Meillä on usein kuva heistä urheilijoina, että he olisivat primadonnia, mutta päinvastoin: viimeisen päälle sotureita, Jalonen kuvailee.

– Tavoite ei ole pelata unelmapeliä. Täydellistä peliä ei ole olemassakaan. Ei lähdetä välttelemään virheitä, mutta lähdetään voittamaan.

Jalonen on voittanut maajoukkueessa maailmanmestaruuden Slovakiassa 2011 sekä olympiapronssia Vancouverissa 2010. Hän arvostaa käynnissä olevan turnauksen erittäin korkealle.

– Bratislava tietenkin ykkösenä, koska se kulminoitui kultamitaliin. Nytkin on sauma siihen. Kun miettiin, mistä lähdettiin liikkeelle, kuinka vähän ollaan oltu yhdessä ja miltä peli nyt näyttää, niin siihen nähden tässä on tapahtunut huikeita asioita. Kyllä tämä menee top kakkoseen.

Suomi ja Venäjä kohtaavat loppuottelussa kello 20.30. MTV Sport seuraa ottelun tapahtumia hetki hetkeltä.

Lisää aiheesta:

Saksan NHL-superlupaus uhmakkaana Leijonia vastaan: "Voimme voittaa kenet tahansa"Jukka Jalonen johdatti Leijonat MM-kultaan 2011 Bratislavassa – mukana oli yksi kriittinen piste: "Se oli iso juttu"Kova kipu huokui Leijonien kapteenista – jääkö pronssipeli maajoukkueuran viimeiseksi?Jalonen ja Aravirta: Leijonilla odotettua paremmat menestysmahdollisuudetVenäläistähti kunnioittaa Leijonia: Paljon nuoria lahjakkuuksiaNuorten Leijonien hurjat häkkipäät huvittavat Jalosta
LeijonatJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Leijonat
  • Eilen19:46
    Sveitsin Liiga

    Leijonat-puolustaja sai pelikiellon

  • 31.10.08:19
    Jääkiekko

    Leijonien EHT-joukkueeseen yksi muutos

  • 30.10.10:28
    Sami Vatanen

    Sami Vatanen kärkkymässä – Leijonissa ovi auki yllätysratkaisuille

  • 29.10.17:30
    Ville Peltonen

    Leijonat: Ville Peltosen rooli kasvaa

  • 27.10.13:18
    Liiga

    Antti Pennaselta painava näkemys valtavaan SM-liigakohuun – "Ainoa, mitä minä toivon..."