Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Jalkapallofanien tappeluvideo on poikkeuksellinen Suomessa – ja urheiluseuroille kiusallinen: "Todellista suhdetta seuraan vaikea osoittaa"

4:22Suomalaiset jalkapallohuligaanit ottivat rajusti yhteen –"Tapa se nyt!"
Julkaistu 16.09.2022 13:26

Salla Laurila

Poliisi tutkii epäiltyä väkivaltarikosta liittyen jalkapallofanien yhteenottoon. Asiasta on olemassa myös videotallenne, jonka näet artikkelin yhteydessä olevasta videoikkunasta.

Videolla näkyy ennalta järjestetty tappelutilanne, jossa ilmeisesti HJK:n ja FC Lahden kannattajat ottavat yhteen junaradan vierellä.

Videokuvallinen todistusaineisto jalkapallotapahtuman ulkopuolelle järjestetystä väkivaltatilanteesta on Suomessa poikkeuksellinen, pohtii MTV urheilun toimituspäällikkö Teemu Niikko.

– Puheiden mukaan näitä on tapahtunut jalkapallon ja myös jääkiekon puolella. Mutta videomateriaali tapahtuneesta on poikkeuksellista.

Kannattajien välisistä yhteenotoista Suomessakin on historiaa. Urheiluseuroille tilanteet ovat varsin kiusallisia. Ottelutapahtumien ulkopuolella nujakointiin on vaikea puuttua.

Niikko pohtii myös, että joskus tappelupukarien todellista suhdetta kyseisiin joukkueisiin voi olla vaikea osoittaa.

– Todellinen suhde seuran kannattamiseen voi olla vaikeaa osoittaa.

Tiettyjen seurojen kannattajilla on historian valossa kyseenalainen maine juuri huliganismin saralta. Mitkä seurat nousevat esiin? Katso koko Teemu Niikon haastattelu tästä.

6:09Poliisi tutkii jalkapallohuligaanien yhteenottoa –"Seurojen on vaikea puuttua"

Lue myös: Poliisi tutkii jalkapallohuligaanien välistä rajua joukkotappelua – videolla potkitaan ja lyödään koko ajan: "Tapa se nyt!"

Lisää aiheesta:

HIFK:n huligaanien hyökkäyksessä viitteitä jopa järjestäytyneestä rikollisuudesta: "Tässä ollaan kaukana jalkapallosta"Poliisi kuulustellut useita HJK:n ja FC Lahden jalkapallohuligaaneja epäiltyinä videolle päätyneestä joukkotappelusta: ”Varsin niukkasanaisia ovat olleet”Poliisi vaatii väkivaltaisille jalkapallohuligaaneille porttikieltoa otteluihin: "Joukkotappeluilla ei ole mitään tekemistä urheilun kanssa"Jalkapallohuligaanien raju joukkotappelu kuohuttaa – tästä ilmiössä on kyse: "Tosi hankala puuttua"Poliisi tutkii jalkapallohuligaanien välistä rajua joukkotappelua – videolla näkyy järkyttävää väkivaltaa: "Tapa se nyt!" Tulosruutu tutki: Mistä on kyse kannattajien väkivaltaisissa yhteenotoissa?
VäkivaltarikoksetVäkivaltaHJKFC LahtiJalkapalloPoliisiMTV Uutiset LiveRikos

Tuoreimmat aiheesta

Väkivaltarikokset
  • 11:48
    Kotka

    Mies pahoinpiteli naista ravintolassa ja uhkasi muita teräaseella – jatkoi riehumista poliisin kanssa

  • ti15:03
    Poliisi

    27-vuotias vangittiin epäiltynä useista väkivaltarikoksista – miehellä mittava rikoshistoria

  • ma15:57
    Tampere

    Tällainen kaaos Ratinan joukkopuukotuksesta syntyi – katso video

  • ma10:56
    Helsinki

    Väkivaltarikos kerrostalon rappukäytävässä Helsingissä: Kolmekymppistä miestä epäillään murhan ja tapon yrityksestä

  • ma06:15
    Oikeudenkäynnit

    Ratinan joukkopuukottaja harmitteli poliisin nopeutta – "Tuli käsitys, että homma olisi jatkunut"