Parikymppinen ruotsalaismies sijoitti säästönsä varsin epätavalliseen kohteeseen. Hän keräsi rahat kasaan ja osti yhteensä tuhat raaputusarpaa.
Toisin kuin voisi luulla, kyse ei ainakaan vielä ole pelkästä pelaamisesta. Jakob Vastamäki, 23, haluaa nimittäin projektinsa avulla sekä testata onneaan että selvittää salaisuuden arpojen taustalta.
– Päätin tarkistaa onneni tilan. Ruotsin valtio omistaa pelin, joka myy arpoja meille kansalaisille ja tuottaa siten 4,8 miljardia valtionkassaan.
– Se on journalistinen tutkimus valtion myymästä onnesta, mies kertoo ja lisää ostaneensa arvat kolmesta eri toimipisteestä.
Jos kuva ei näy, voit katsoa sen täältä.
Vastamäki aikoo suorittaa raaputusurakkaansa maaliskuun ja toukokuun välisenä aikana. Projektin etenemistä voi seurata niin miehen Facebookista kuin Instagram-tililtä. Sosiaalisen median tileilleen hän julkaisee lähes päivittäin videoita jännittävistä raaputustuokioistaan.
Projekti on miehen sisäinen matka
Miehen suunnitelmissa on myös matkustaa ulkomaille raaputtamaan arpoja seuraajiensa kanssa. Jos voitto sattuisi osumaan kohdalle, hän lupaa jakaa voitot.
