Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Jäävätkö sähkön kauhuhinnat historiaan? Nämä käänteet auttavat laskujen kanssa tuskailevia

9:03Sähkön hinnan kesänäkymät – onko kallis energia historiaa?Katso Huomenta Suomen koko sähkökeskustelu: Onko kallis energia historiaa?
Julkaistu 03.05.2023 05:45
Toimittajan kuva
Anna Egutkina

anna.egutkina@mtv.fi

Asiantuntijat pohtivat Huomenta Suomen lähetyksessä, kuinka korkeaksi sähkön hinta voi nousta tulevana kesänä ja talvena.

Viime talvena nopeasti noussut sähkön hinta sai monet kuluttajat pohtimaan sähkösopimuksiaan ja myös tulevaa talvea kauhulla.

Sähkön hinta nousi pääosin, koska venäläisestä energiasta luovuttiin. Tällä hetkellä yksi viidesosa koko Euroopan sähköstä tuotetaan edelleen maakaasulla, vaikka sitä on korvattu merkittävissä määrin muista lähteistä.

Lue myös: "Olkiluoto 3 on nyt valmis" – ydinvoimalan kolmosreaktorin säännöllinen sähköntuotanto on viimein alkanut

Asiantuntijoilta tulee nyt rauhoittavaa viestiä tulevan kesän ja ensi talven suhteen. Sähkön hinnan markkinaodotukset ovat rauhoittuneet paljon viime joulusta alkaen pitkin kevättä, kertoo Energiateollisuus ry:n johtaja Pekka Salomaa.

– Ilman muuta on mahdollista, että sähkön hinta voi ajoittain nousta hyvin korkealle, kuten edellisenäkin talvena. Mutta keskimääräinen hintataso-odotus on selvästi matalammalla kuin edellisenä talvena. Lauha talvi on auttanut meitä ja eurooppalaiset maakaasuvarastot ovat nyt paremmassa tilanteessa, Salomaa sanoo.

Olkiluoto 3 -ydinvoimala tuo myös helpotusta suomalaisille. Olkiluoto 3:n sähköntuotanto kattaa noin 14 prosenttia Suomen sähköntarpeesta.

– Lisäksi meille on viime vuonna tullut suuret määrät tuulivoimaa, Salomaa muistuttaa.

Lue myös: Sähkön kokonaiskulutus laski Suomessa viime vuonna kuusi prosenttia

Lisää aiheesta:

Pörssisähköläisille hyviä uutisia – tältä näyttää hintakehitys lopputalvestaFingrid näkee valoa tunnelin päässä: Suomi saa halvempaa sähköä kuin Keski-Eurooppa jo ensi keväänä Kauppalehti: Ruotsista rohkaiseva ennuste – sähkön hinta laskee Suomessa 5–6,6 senttiinOlkiluodon viivästyminen ja nouseva energiantarve herättävät professorissa huolta – "Luulen, että helpot säästökeinot on nyt käytetty”Tämä on sähkön niin sanottu kauhukerroin – Helen nosti hintoja ja lisää voi olla luvassa: "Näin voi lyhyesti sanoa"Suomesta pian omavarainen sähkössä? "Mahdollisesti jo ensi vuonna"
SähköHuomenta SuomiEnergiaYdinvoimaTalous

Tuoreimmat aiheesta

Sähkö
  • Eilen15:56
    Yrittäjyys

    Sähkön hinta heilahti reilusti miinukselle – nyt yhtiö saa tuta erikoisesta virheestään

  • 12.12.08:39
    Kotimaa

    MTV:llä sähkökatko – Pekka Poudalle poikkeustilanne

  • 8.12.05:43
    Ukrainan sota

    Nina ja Petro valmistautuvat uuteen sotatalveen: "Tämä veitsi on tehty venäläisestä raketista"

  • 7.12.19:14
    Energia

    Sähkön hurjimmat hintapiikit voivat olla historiaa – Suomi pääsi Ruotsin energia-apajalle

  • 6.12.21:21
    Tshernobyl

    IAEA: Tshernobylin vaurioitunut suojakuori ei estä enää säteilyä