Suomalaismaalivahti Jussi Jääskeläinen tekee seurahistoriaa sunnuntaina, mikäli pelaa FA cupin välierässä Stokea vastaan.
Lauantaina 36 vuotta täyttävä Jääskeläinen menee Bolton-legenda Nat Lofthousen ohitse pelatuiden otteluiden määrässä, mikäli suomalaismaalivahti on Boltonin pelaavassa kokoonpanossa sunnuntaisessa FA cupin välieräottelussa.
Jussi Jääskeläiselle ottelu on iso, sillä hän palaa 11 vuoden tauon jälkeen Wembleylle, jossa oli tuolloin kärsimässä kipeää välierätappiota Aston Villalle rangaistuspotkukilpailun jälkeen.
- Minulta kysellään millaista oli pelata välierässä Wembleyllä, mutta voin sanoa vain sen, että se on kokemus, jota en unohda. Se oli urani alkuvaiheessa ja muistan, että kaikki pelin ympärillä oli erikoista, vaikka lopulta koimmekin tappion. Toivottavasti tällä kertaa tulos on meidän kannaltamme positiivisempi, Jääskeläinen toteaa brittilehti Daily Starin haastatelussa.
Jääskeläinen myöntää, että voittamisen nälkä on Boltonissa todella kova, sillä pokaaleja ei ole kaupungintorilla pitkään aikaan nosteltu. Nuori energia voi olla se puuttuva tekijä tällä kertaa.
- Meillä on vuosien saatossa ollut täällä mahtavia kokeneita pelaajia, mutta nyt nuoret ovat tekemässä esiinmarssiaan ja tilanne on vähän toisenlainen. He ovat todella nälkäisiä ja haluavat menestystä, Jääskeläinen kertoo.