Itsenäisyyspäivänä ei näillä näkymin nähdä isoja mielenosoituksia – myös äärioikeiston Suomi herää -mielenosoitus peruttu

Itsenäisyyspäivänä ei näillä näkymin nähdä isoja mielenosoituksia. Aiemmin tapahtumansa peruuttivat 612-soihtukulkue ja Helsinki ilman natseja -mielenosoitus. Keskiviikkona myös äärioikeiston Suomi herää -mielenosoitus peruttiin.
Suomi herää -mielenosoituksen järjestäjät siirsivät aiemmin tapahtuman Helsingistä Tampereelle. Aluehallintovirasto päätti kuitenkin tiistaina kieltää yli 10 hengen yleisötilaisuudet ja kokoukset myös Pirkanmaan sairaanhoitopiirin alueella.
Tommi Kotonen Jyväskylän yliopistosta sanoi keskiviikkona STT:lle, että Suomi herää -tapahtuman ennakkotietojen perusteella sitä voidaan pitää etnonationalistisena ja äärioikeistolaisena.
– Voisi sanoa, että tapahtuman taustalla on aineksia perussuomalaisten radikaalimmasta siivestä ja etnonationalisteista.
Etnonationalismi korostaa syntyperää kansakunnan perustana. Kyse on Kotosen mukaan biologisesta nationalismista tai rasismista.
Suomi herää -mielenosoituksen puhujiksi oli ilmoitettu Tuukka Kuru, Tiina Wiik ja Terhi Kiemunki. Kuru ja Kiemunki vaikuttavat muun muassa Suomen Sisussa ja Kansallinen liittouma -nimisessä ryhmässä.
Uusimmat
-
10:45
Mieletön tulimeri Turuntiellä tallentui videolle – autot syttyivät mystisesti kesken kuljetuksen: "Rekan kyydissä paloi viisi autoa ilmiliekeissä"
-
10:45
Kim Kardashian aloitti neuvottelut tunnetun avioerojuristin kanssa – näin käy superparin jättimäiselle omaisuudelle
-
10:43
Norjassa on niin paljon sähköautoja, että vakuutusyhtiön data antaa hyvän kuvan niiden hinaustarpeesta: "Näyttää yllättävän osan kuskeista"
-
10:33
Hyviä uutisia: Pfizerin ja Biontechin rokote tepsii koronaviruksen muunnoksiin
-
10:31
Aktia povaa 2,8 prosentin talouskasvua tälle vuodelle, mutta tulevaisuus näyttää heikommalta – "Kun korona on päihitetty, palataan vanhoihin haasteisiin"
-
10:26
Suora lähetys klo 10: STM ja THL kertovat koronatilanteesta – "Veitsenterällä tässä ollaan"
-
10:26
Uusi tutkimus: Tämän maan koronatorjuntatoimet olivat maailman huonoimpia
-
10:23
Entinen F1-kuski Adrian Campos on kuollut
-
10:18
Yle: Kotikatu-näyttelijä Tiina Rinne on kuollut
-
10:08
Avi keskeytti palvelukoti Riekonlennon toiminnan Rovaniemellä – epäkohdat vaarantavat asiakkaiden turvallisuuden
-
10:06
Vantaalla kadonnut 27-vuotias mies löytyi kuolleena
-
09:59
MTV Uutiset seuraa vilkasta talouspäivää – Wärtsilän liikevoitto romahti
-
09:56
Bernie Sandersin hittiposeeraus tuottaa miljoonia hyväntekeväisyyteen
-
09:55
F1-legenda latoi tylyä tekstiä Valtteri Bottaksesta
-
09:47
Paras tapa paistaa broilerinfilee? Annin testissä selvisi: "Nopeaa ja helppoa, eikä vaadi ylimääräistä häsläystä"
-
09:46
MTV seuraa koronan etenemistä Suomessa: Jyväskylän yliopiston lähiopetus keskeytetään helmikuun loppuun saakka
-
09:45
Andy McCoy sai Britanniassa asuvan poikansa Suomeen – isä kertoo: tällainen on julkisuutta kartteleva Sebastian
-
09:44
Kansallisgallerian museot pysyvät kiinni helmikuun loppuun saakka – Magnus Enckell -näyttely ei enää avaudu yleisölle
-
09:43
Onko Nokian osakkeen huiman nousun taustalla poikkeuksellinen masinoitu ostokampanja? – "Täytyy olla äärimmäisen varovainen"
-
09:27
Kotkaan vai Rotterdamiin? UPM aloittaa uuden biopolttoaineita valmistavan jalostamon suunnittelun
-
Lataa lisää