Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Israelin armeijan komentaja: Vastaamme Iranin iskuun

Israelin armeijan hävittäjä 14. huhtikuuta. Kuvituskuva.
Israelin armeijan hävittäjä 14. huhtikuuta. Kuvituskuva.AFP / Lehtikuva
Julkaistu 15.04.2024 20:30(Päivitetty 15.04.2024 22:57)
Toimittajan kuva
Jouko Luhtala

jouko.luhtala@mtv.fi

Israel aikoo vastata Iranin tekemään iskuun, sanoo Israelin armeijan komentaja Herzi Halevi.

Sotilastukikohdassa maan eteläosassa joukoille tänään maanantaina puhunut Herzi Halevi sanoi, ettei ohjusten, risteilyohjusten ja taistelulennokkien lähettäminen Israelin alueelle jää vaille vastausta, kertoi armeija lausunnossaan komentajan vierailusta.

Erillisessä lausunnossa armeijan edustaja Daniel Hagari sanoi, että armeija "tulee tekemään kaiken tarvittavan Israelin valtion suojelemiseksi. Teemme se siten ja sinä ajankohtana, jotka valitsemme".

Iran hyökkäsi viikonloppuna Israeliin yli kolmellasadalla ohjuksella ja lennokilla. Israelin armeija kertoi torjuneensa liki kaikki ohjukset ja lennokit yhdessä Yhdysvaltojen ja muiden liittolaistensa kanssa.

Nevatimin sotilastukikohta – jossa Halevi vieraili – sai lieviä vaurioita iskussa. Israelin armeija julkaisi maanantaina videon, jossa näkyy tukikohtaan syntynyt ammuksen iskemä kuoppa.

Hagari otti kantaa myös Syyriaan kuluvan kuun alussa tehtyyn iskuun, jossa kuoli kaksi iranilaiskenraalia ja muita Iranin vallankumouskaartin jäseniä. Iran on syyttänyt iskusta Israelia, ja hyökkäys Israeliin oli Iranin mukaan vastaus tähän iskuun.

Hagarin mukaan iskussa kuoli ainoastaan henkilöitä, jotka suunnittelivat hyökkäyksiä Israeliin. Hagarin mukaan hän ei tiedä yhdenkään siviilin kuolleen tai haavoittuneen iskussa.

Hagari ei suoraan sanonut Israelin tehneen iskun.

Halua välttää täysimittainen sota

Israelin tavoitteena on vahingoittaa Irania ilman, että siitä seuraa täysimittainen sota, kertoi aikaisemmin israelilainen televisiokanava uutistoimisto Reutersin mukaan.

Mediatietojen mukaan Israelin sotakabinetti haluaa koordinoida toimensa Irania vastaan yhdessä Yhdysvaltojen kanssa, joka on Israelin tärkein tukija.

Sotakabinetti kokoontui useiksi tunneiksi myös eilen sunnuntaina, mutta ei iltamyöhään mennessä saanut tehtyä päätöstä siitä, kuinka Iranille tulisi vastata.

Yhdysvaltain presidentti Joe Biden on yhdysvaltalaismedioiden mukaan tehnyt selväksi, ettei Yhdysvallat osallistu mahdolliseen vastaiskuun.

Jos Israel tekee Irania vastaan ilmahyökkäyksen, kohdistuvat iskut todennäköisimmin Iranin kykyyn käyttää ohjuksia ja droneja, arvioi MTV Uutisille Puolustusvoimien ja Ilmavoimien ex-komentaja, nykyinen kansanedustaja Jarmo Lindberg (kok.).

– Looginen vastine olisi vaikuttaa tuotantolaitoksiin, varastoihin ja laukaisualustoihin eli sotilaallisiin kohteisiin, Lindberg sanoi puhelimitse MTV Uutisille sunnuntaina.

Kansainvälisen politiikan asiantuntija Risto E.J Penttilä arveli aiemmin MTV:n Kymmenen uutissa, että Israelin isku on varmasti tulossa.

– Se me tiedetään, koska Israel ei tällaista voi jättää kostamatta. Milloin se tulee ja suuntautuuko se sotilaskohteisiin vai kenties Iranin ydinaseohjelmaan, niin se jää nähtäväksi, Penttilä sanoi.

3:18Risto E.J Penttilä: Israel ei voi jättää kostamatta Iranin tekemää iskua

Risto E.J Penttilä: Israel ei voi jättää kostamatta Iranin tekemää iskua.

Lue myös: Puolustusvoimien ex-komentaja tietää, mihin Israel todennäköisesti iskee Iranissa

Estääkö USA Netanjahun koston? "Lopulta Israel tekee oman päätöksensä"

Video: Näin Israel torjui "venäläisen ilmahyökkäyksen" – voiko Ukraina kopioida sen taktiikan?

Syttyykö Lähi-itään suursota? Asiantuntijat vastaavat

Lisää aiheesta:

Israel iski 200 hävittäjällä Iraniin: Asevoimien komentaja kuollut, yli 100 kohteeseen osuttuNY Times: Iranissa kovan luokan pidätyksiä salamurhan jälkeen – "Voi olla kohtalokasta johdolle"MTV Israelissa: Armeijan komentaja saattoi antaa vihiä vastaiskun aikataulustaIsraelin sotakabinetti koolla – Media: Israel haluaa vahingoittaa Irania ilman täyttä sotaaPuolustusvoimien ex-komentaja tietää, mihin Israel todennäköisesti iskee IranissaMiksi Iran hyökkäsi Israeliin? Tästä kostohyökkäyksessä on kyse
Israelin ja Iranin konfliktiUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Israelin ja Iranin konflikti
  • 21.8.19:23
    Israelin ja Hamasin sota

    MTV Tel Avivissa: Sotaväsymys alkaa tuntua israelilaisten arjessa – tärkeintä on panttivankien kohtalo

  • 21.8.16:06
    Israelin ja Hamasin sota

    Israelissa asuva suomalainen MTV:lle: Jos rauhaa ei synny, jatketaan sotaa

  • 25.7.18:24
    Iran

    Iran palasi neuvottelupöytään ydinohjelmastaan pakotteiden pelossa

  • 10.7.14:26
    Iran

    Iranin suurlähettiläs: Israelin ja USA:n iskut muuttivat maailmanjärjestystä – myös Suomen tulisi tiedostaa vaara

  • 7.7.17:18
    Ulkomaat

    Iranin presidentti yhdysvaltalaismedialle: Israel yritti tappaa minut