Israelin Hizbollahia vastaan jatkuneet iskut Libanonissa ovat herättäneet pelkoa täysimittaisen sodan syttymisestä Lähi-idässä.
Ranskan presidentti Emmanuel Macron sanoi torstaina Montrealissa, että Israelin pääministeri Benjamin Netanjahu tekisi virheen kieltäytyessään tulitauosta Libanonissa.
– Minusta olisi virhe (Israelin) pääministeriltä kieltäytyä siitä, koska hänen tulisi ottaa vastuu alueellisesta eskaloitumisesta tilanteeseen, jota kukaan ei voi hallita, ja tietysti uusista siviiliuhreista Libanonissa, Macron sanoi.
Lehdistötilaisuudessa Kanadan-vierailullaan puhuneen Macronin mukaan osapuolille esitetty tulitaukosopimus oli asiallinen. Hän tarkensi, että sopimusta tukivat niin Yhdysvallat kuin Euroopan unioni ja Netanjahu itse oli ollut mukana valmistelemassa sitä.
Israel sivuutti tulitaukoehdotuksen
Israel torjui torstaina kyseisen tulitaukovaatimuksen. Maan ulkoministeri Israel Katz vannoi taistelun äärijärjestö Hizbollahia vastaan jatkuvan kaikin voimin.
Netanjahun kanslia puolestaan vahvisti, ettei pääministeri ole edes vastannut mitään Yhdysvaltain ja Ranskan nimissä tehtyyn ehdotukseen 21 päivän tulitauosta.
Sen sijaan Netanjahu oli määrännyt Israelin asevoimat jatkamaan sotatoimia täydellä teholla aiempien suunnitelmien mukaisesti.
Ranskan presidentin mukaan Israelin ensireaktio ehdotukseen ei ole välttämättä lopullinen. Macron nosti esille mahdollisuuden koota YK:n turvallisuusneuvosto uudelleen koolle paineen lisäämiseksi.
