Pelastuslaitoksen pelastustehtävä sai onnellisen lopun, kun jäihin pudonnut koira pelastettiin Iin kunnassa eilen aamupäivällä.
Oulu-Koillismaan pelastuslaitos sai eilen aamupäivällä ilmoituksen Iijoen varressa jäihin pudonneesta eläimestä.
– Ohikulkijat olivat huomanneet koiran jäällä ja hetkeä myöhemmin se putosi jäihin. He soittivat hätäkeskukseen, aivan kuten tuossa tilanteessa kuuluukin toimia, Oulu-Koillismaan pelastuslaitokselta kerrataan MTV Uutisille.
Pelastusoperaatio onnistui
Tehtävään lähdettiin eläimen pelastustehtävänä. Koska eläinraukka oli veden varassa, tehtävään varauduttiin asianmukaisella kalustolla.
– Palomiehellä oli jo pintapelastuspuku yllään ja mukanaan pintapelastuslautta, jolla koira käytiin hakemassa pois.
Koira oli yrittänyt päästä ylös omin avuin. Räpiköiminen oli kuitenkin vienyt lemmikkieläimen voimat, ja pelastuslaitos saapuikin paikalle aivan viime hetkillä.
Katso pelastusoperaatio yllä olevalta videolta!
