Iso-H keikkatauostaan: Keskityin lasten hoitamiseen

Iso-H oli mukana Universalin Oktoberfesteillä.
Iso-H Universal Musicin Oktoberfesteillä.MTV Oy
Julkaistu 03.10.2013 21:03(Päivitetty 03.10.2013 21:06)

Kati Pukki

kati.pukki@mtv.fi

Räppäri Iso-H on alkanut valmistella uutta soololevyään vuoden kestäneen keikkatauon jälkeen.

Fintelligens-räpduosta tunnettu Iso-H, eli Henrik Rosenberg, paljasti tänään torstaina järjestetyillä Universal Music -levy-yhtiön Oktoberfesteillä syyn sille, miksi häntä ei ole vähään aikaan keikkalavoilla nähty.

Iso-H on ollut keikkatauolla viime joulukuusta asti. Hän on työskennellyt muiden artistien levyjen parissa – ja keskittynyt kahden pienen lapsensa hoitamiseen.

– Pääasiassa olen kasvattanut kahta ihanaa lasta. Vanhempi lapseni täyttää kohta kolme ja nuorempi on neljä kuukautta. On ollut kiva ottaa vaihteeksi viikonloput itselleen ja viettää ne perheen kanssa, toisin kuin keikkatyössä on mahdollista, Iso-H selittää.

– Lisäksi olen työskennellyt studiossa esimerkiksi Cheekin, Elastisen ja Spektin levyjen kanssa.

Nyt Iso-H:n veri on kuitenkin alkanut taas vetää oman musiikin pariin.

– Tein juuri kotiini oman musahuoneen, missä voin keskittyä seuraavaan soololevyyni, ja olla kuitenkin koko ajan lähellä perhettä. Levyn suhteen hommat ovat lähteneet kulkemaan hyvin, ja se ilmestyy ensi vuoden ensimmäisen neljänneksen aikana, räppäri lupailee.

Elastisen kanssa yli kymmenen vuotta sitten perustettu Fintelligens on tällä hetkellä tauolla, eikä jatkosta ole Iso-H:n mukaan vielä puhuttu mitään.

– Fintelligensin edellinen tauko kesti viisi vuotta, joten katsotaan sitten viiden vuoden päästä. Olemme Elastisen kanssa työkavereita, mutta Fintelligensin tulevaisuudesta emme ole puhuneet, hän toteaa.

Tuoreimmat aiheesta

Musiikki