Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Iranissa pidätetyt ex-maajoukkuejalkapalloilija ja toisinajattelija vapautettiin takuita vastaan

Ghafourin pidätys sai erityisen suurta huomiota, koska Iranin maajoukkue pelaa parhaillaan jalkapallon MM-turnauksessa Qatarissa.
Ghafourin pidätys sai erityisen suurta huomiota, koska Iranin maajoukkue pelaa parhaillaan jalkapallon MM-turnauksessa Qatarissa.Mohammad Karamali/DeFodi Images
Julkaistu 27.11.2022 06:32

MTV UUTISET – STT

Iranissa aiemmin tällä viikolla pidätetty entinen maajoukkuejalkapalloilija Voria Ghafouri on vapautettu takuita vastaan, kertoo Fars-uutistoimisto. Yhtä aikaa kerrottiin myös tunnetun toisinajattelijan Hossein Ronaghin vapauttamisesta takuita vastaan.

Iranin turvallisuusjoukot pidättivät hallinnon kriitikkona tunnetun Ghafourin torstaina hänen edustamansa seuran Foolad Khuzestanin harjoitusten jälkeen. Häntä syytetään valtion vastaisen propagandan levittämisestä.

Ghafouri, 35, on pelannut Iranin maajoukkueessa 28 ottelua, viimeksi vuonna 2019. Hän edusti kesään asti Iranin suurinta seuraa Esteghlalia ja oli myös ennen joukkueen kapteeni, mutta sopimus purettiin ja hän siirtyi Foolad-seuraan.

Hän on tukenut syksyn aikana julkisesti Iranin hallinnon vastaisia laajoja protesteja. Ghafouri on kurdi ja on kritisoinut erityisesti mielenosoitusten kovaotteista tukahduttamista Länsi-Iranin kurdialueilla.

Ghafourin pidätys sai erityisen suurta huomiota, koska Iranin maajoukkue pelaa parhaillaan jalkapallon MM-turnauksessa Qatarissa. Iranin joukkue kohahdutti ennen kisojen avausotteluaan Englantia vastaan, kun pelaajat eivät laulaneet maan kansallishymniä. Iran hävisi Englannille 2–6, mutta voitti perjantaina Walesin 2–0.

Lue lisää: Perinneasu oli liikaa – Iran pidätti ex-maajoukkuepelaajan: "maajoukkueen maineen tahraamisesta"

Toisinajattelija vapautettiin sairaalahoitoa varten

Lauantaina vapautettiin myös tunnettu toisinajattelija Ronaghi, joka pidätettiin jo syyskuussa mielenosoitusten leimahdettua. Ronaghi, 37, on vuosien ajan ollut yksi näkyvimmistä yhä Iranissa asuvista hallinnon kriitikoista.

Ronaghi oli pidätyksensä jälkeen ryhtynyt syömälakkoon, ja hänen terveydestään on oltu huolissaan. Ronaghin perheen mukaan hän oli vankilassa hengenvaarassa munuaisvaivan takia, ja hänet vapautettiin hoitoja varten.

Moni muu näkyvä hallinnon kriitikko on yhä vangittuna. Syyskuussa käynnistyneiden laajojen protesteiden aikana on YK:n mukaan pidätetty noin 14  000 ihmistä. Ihmisoikeusjärjestöjen mukaan turvallisuusjoukot ovat surmanneet satoja mielenosoittajia.

Lue myös: Ihmisoikeusjärjestö: Iranin pidätettyihin mielenosoittajiin kohdistetaan kidutusta ja seksuaalista väkivaltaa

6:46CNN paljastaa: Mielenosoittajia kidutetaan ja raiskataan Iranissa –"He valitsevat naisista kauneimmat"CNN:n raportti paljastaa: Mielenosoittajia kidutetaan ja raiskataan Iranissa - "He valitsevat naisista kauneimmat"

Lisää aiheesta:

Ihmisoikeusjärjestöt: Useita iranilaisia uhkaa välitön teloitus huiviprotestien takia – myös vaasalaisjalkapalloilija julkaisi vetoomuksenMaansa MM-putoamista juhlinut iranilaismies ammuttiin kuoliaaksi – pelaaja reagoi voimakkaalla viestilläPerinneasu oli liikaa – Iran pidätti ex-maajoukkuepelaajan: "maajoukkueen maineen tahraamisesta"Iran jatkaa mielenosoitusten tukahduttamista – iski jälleen kurdialueille ja pidätti tukea osoittaneita näyttelijöitä MM-joukkueessa kuohuu: Valtiojohto vaatii tähtipelaajaa pois Qatarista, MTV Urheilun tavoittaman suomalaisvalmentajan haastattelu kuopattiinNainen jakoi videolla kukkia ilman huntua, Iran tuomitsi yli 20 vuoden vankeuteen – miehiksi tekeytyneitä naisia pidätettiin jalkapallo-ottelun katsomisesta
IranIhmisoikeudetQatarJalkapallon MM 2022Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Iran
  • 12.9.05:44
    Ydinaseet

    Iran kertoo raunioiden alla olevasta ydinmateriaalista

  • 3.9.16:37
    Ukrainan sota

    Stubbin ja Zelenskyin varoitus itänaapurin ystävistä: Jos Venäjän annetaan onnistua Ukrainassa, muut voivat seurata

  • 15.8.13:30
    Hizbollah

    Hizbollahin päällikkö uhkaa Libanonia sisällissodalla

  • 8.8.21:26
    Israelin ja Hamasin sota

    Iran syyttää Israelia pyrkimyksestä etniseen puhdistukseen

  • 7.8.18:05
    Vankila

    Loma vaihtui painajaiseksi – Lindsay ja Craig viruvat Iranin pahamaineisimmissa vankiloissa