Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Inkeri Hyvösen toisen sketsihahmon esikuvana toimivat Scandinavian Hunksit: "Naisnäyttelijä miehen yläkropassa oli täysin uutta"

2:08Sketsihahmo: Iiris PiilariTässä on Inkeri Hyvösen jatkoon edennyt sketsihahmo Iiris Piilari!
Julkaistu 11.02.2025 10:30
Toimittajan kuva
Alexia Tänav

alexia.tanav@mtv.fi

Inkeri Hyvönen esitteli Putous-kauden ensimmäisessä lähetyksessä hahmokokelaansa Iiris Piilarin ja Hunk-Karin, joista katsojat äänestivät jatkoon Iiris Piilarin.

Putouksen 17. tuotantokauden ensimmäinen lähetys on nyt taputeltu onnistuneesti maaliin. Ohjelmassa debytoinut näyttelijä Inkeri Hyvönen kertoi lähetyksen jälkeen MTV Uutisille olevansa todella hyvissä tunnelmissa. 

– Oli aivan ihanaa tehdä, meillä oli tosi hauskaa. Täällä oli aivan ihana yleisö. Tuntui todella kivalta, hän tunnelmoi.

Näyttelijä kertoi saaneensa yllättyä toden teolla lähetyksen aikana. 

– Sieltä tuli ihan yhtäkkiä yllätystehtävä! En edes muistanut tämän osion olemassaoloa. Ihan mahtavaa, että meille voi tehdä jäynää tällä tavalla. Se oli tosi hauskaa, hän iloitsi.

Lue myös: Muusikoita rakastava rouva ja Suomen halutuin miestanssija – tässä ovat Inkeri Hyvösen sketsihahmoehdokkaat

Hyvönen esitteli kauden ensimmäisessä lähetyksessä hahmokokelaansa Iiris Piilarin ja Hunk-Karin, joista katsojat äänestivät jatkoon Iiris Piilarin.

Näyttelijä on mielissään siitä, että pääsi vihdoin esittelemään hahmonsa maailmalle. Hän ei olisi halunnut luopua niistä kummastaakaan.

– Rakastan näitä molempia ihan valtavasti, hän sanoi. 

– Niitä on mietitty syksystä saakka. Tein jo koekuvauksissa Iiris Piilarista demon, ja Hunk-Karikin tuli tosi aikaisin syksyllä hyvin intuitiivisesti. Työtä on tehty, ja tässä kerättiin viimein sitä hedelmää, hän jatkoi.

putous-sketsihahmot-1

Lue myös: Näiden sketsihahmojen matka jatkuu Putouksessa

Hyvönen kertoi Hunk-Kari-hahmon olleen "tervehdys Savon suunnalle", jossa hänellä asuu perhettä. Hahmon esikuvana toimivat Scandinavian Hunksit.

– Tahdoin tuoda jotain ihan uutta, mitä ei olla nähty, ja naisnäyttelijä miehen yläkropassa oli täysin uutta, hän sanoi.

Putous alkaa MTV Katsomossa ja MTV3-kanavalla lauantaina 8.2. klo 19.30.

Lisää aiheesta:

"Juuri näin sen kuului mennä" – Inkeri Hyvönen kommentoi sketsihahmokilpailun hopeasijaaMuusikoita rakastava rouva ja Suomen halutuin miestanssija – tässä ovat Inkeri Hyvösen sketsihahmoehdokkaatPutous-tähdet kertovat sketsihahmojensa jatkosta: "Tätäpä te halusitte"Maaria Nuoranteen uusi sketsihahmo Kreisi-Kati sai osakseen erikoisia tiedusteluja – näin näyttelijä reagoiNeljä Putous-näyttelijää luovat viikossa viikossa täysin uudet sketsihahmonsa: "On ehtinyt käydä mielessään jo kaikki hylätyt hahmot"Sketsihahmokisaan paluuta yrittävät tähdet tekivät paljastuksen hahmoistaan: "Jotain, mitä ei ole koskaan ennen Putouksessa nähty"
PutousInkeri HyvönenTV-ohjelmat
Inkeri Hyvösen sketsihahmokokelaat Hunk-Kari ja Iiris Piilari.

Tuoreimmat aiheesta

Putous
  • 16.8.13:03
    Katri Helena

    Tämä yhtye lämmittelee tänään Katri Helenaa – nousi suosituksi Tiktokissa

  • 7.7.20:35
    Katri Helena

    Tämä yhtye lämmittelee Katri Helenaa jäähyväiskeikalla – nousi viraaliksi Tiktokissa

  • 1.6.12:08
    Joonas Kääriäinen

    Joonas Kääriäinen yritti minglailla vasten tahtoaan – sai tylyn vastaanoton ohjaajalta: "Se oli ihan hirveää"

  • 13.4.08:20
    Inkeri Hyvönen

    Putous-tähti Inkeri Hyvönen oli luopumassa unelmastaan useiden pettymysten jälkeen – viimeinen yritys oli kuitenkin ratkaiseva

  • 31.3.10:25
    Antti Tuomas Heikkinen

    Antti Tuomas Heikkinen jättää Putouksen – tunteikas avautuminen