Nato on valmis vastaamaan Venäjän uhkaan mutta ei halua uutta varustelukilpaa. USA ilmoitti odotetusti jättävänsä INF-ohjussopimuksen, jota Venäjä sen mukaan rikkoo.
Sotilasliitto Naton mukaan Venäjä on yksin syypää keskimatkan ohjukset kieltävän INF-sopimuksen kaatumiseen.
Euroopassa ei ole uusia amerikkalaisohjuksia, mutta täällä on uusia venäläisohjuksia, Naton pääsihteeri Jens Stoltenberg perusteli perjantaina.
Lue lisäksi: Presidentti Niinistö varoittaa MTV:n erikoishaastattelussa: Keskimatkan ohjussopimuksen raukeaminen voi ajaa maailman kontrolloimattomaan kylmään sotaan ja asevarusteluun
Yhdysvaltain ulkoministeri Mike Pompeo ilmoitti aiemmin odotetusti maansa jättäneen kuuden kuukauden irrottatumisprosessin jälkeen sopimuksen, joka solmittiin vuonna 1987.
Stoltenbergin mukaan kaikki Nato-liittolaiset tukevat asiassa Washingtonia.
Lue myös: Tuore Venäjä-raportti: Länsisuhteita tiivistävä Suomi voi joutua naapurin painostuksen kohteeksi
Länsiliittoutuneiden mukaan Venäjä on jo pitkään rikkonut INF-sopimusta kehittämällä ja ottamalla asevoimien käyttöön uuden risteilyohjuksen.
SSC-8- tai 9M729-lyhenteellä tunnettua ohjusta on Stoltenbergin mukaan helppo liikutella mutta vaikea havaita. Se voidaan varustaa ydinkärjellä, ja ohjus voi iskeä Euroopan kaupunkeihin vain muutaman minuutin varoitusajalla.
– Nato aikoo vastata ohjusten liittolaisille muodostamiin merkittäviin riskeihin harkitusti ja vastuullisesti, Stoltenberg sanoi Brysselissä.