Münchenin turvallisuuskokoukseen osallistuva tasavallan presidentti Sauli Niinistö muistuttaa, että keskimatkan ydinohjukset kieltävä INF-sopimus suojasi nimenomaan Eurooppaa ja nyt se on poistumassa.
Siksi Euroopan pitäisi hänen mukaansa pystyä ottamaan selvästi nykyistä vahvempi rooli suurvaltojen puristuksessa.
– Euroopan keskeinen ongelma on se, ettei sillä ole kokoaan vastaavaa valtaa, Niinistö tähdentää.
Hänen mielestään Euroopan maat eivät voi syyttää asemastaan pelkästään suurvaltoja. On katsottava myös peiliin.
– Vain yhtenäinen Eurooppa, joka kykenee yhtenäiseen kansainväliseen esiintymiseen, ansaitsee paikan suurten pöydässä. Silloin Euroopan tilanne olisi huomattavasti parempi. Mutta niin kuin me nyt olemme nähneet, kokous kokoukselta riitoja riittää.
Lumivyöryefektin vaara
Niinistö sanoo olevansa eniten huolissaan INF-sopimuksen raukeamisen seurausvaikutuksista. Se voi käynnistää irtaantumisen myös muista aseriisuntasopimuksista.
– Jos nyt sitten pikkuhiljaa murennetaan nämä muutkin sopimukset pois, niin silloin palataan 60-luvulle, jolloin meillä oli kylmä sota ilman mitään kontrollia, Niinistö varoittaa.
– Sopimusten ja sanoisin jopa diplomatian murenemisen alkua tämä voi tarkoittaa ja se olisi todella huolestuttavaa, hän jatkaa ja tähdentää samaan hengentoon, että Venäjän ja Yhdysvaltain asevarustelu on jo käytännössä alkanut.
Münchenin turvallisuuskokouksessa yritetään suurvaltojen edustajien kahdenvälisissä keskusteluissa vielä pelastaa INF-sopimus. Sen pitäisi raueta vajaan puolen vuoden päästä.

