Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ilmasotaopin pääopettaja kertoo, miksi Israelin isku onnistui

Israelin F35-hävittäjiä lennolla. Arkistokuva.
Israelin F35-hävittäjiä lennolla. Arkistokuva.Credit: Marc Sherman / Alamy Stock Photo
Julkaistu 13.06.2025 18:38
Toimittajan kuva
Jouko Luhtala

jouko.luhtala@mtv.fi

Pelkät ilmavoimat eivät nähdyn kaltaista tulosta tuo, asiantuntija sanoo.

Israelin torstain ja perjantain välisen yön laajan ja ilmeisen menestyksekkään ilmaiskun mahdollisti ennen kaikkea Israelin erinomainen tiedustelupalvelu Mossad.

Arvion esittää Maanpuolustuskorkeakoulun ilmasotaopin pääopettaja, everstiluutnantti Heikki Kankkio, jonka mukaan Israelin aseellisen voiman tehokas käyttö perustui paljolti siihen, että se tiesi, mitä kohteita missäkin on ja mikä niitä suojaa.

Israel iski lukuisiin ydinaseiden kehitykseen liittyviin laitoksiin, ilmapuolustukseen ja tappoi Iranin ylintä sotilasjohtoa.

– Jos tiedetään missä joku henkilö on ja hänet halutaan eliminoida, niin ei sillä ole oikeastaan väliä, onko se kineettinen vaikutus saatu aikaan hävittäjällä vai maajoukoilla, Kankkio sanoo.

Everstiluutnantti Kankkio painottaa, että todella harvalla valtiolla on kyky tehdä tällainen operaatio pelkästään ilma-asetta käyttämällä.

Israel ei ole yksi näistä valtioista. 

Lue myös: Yksi vaihtoehto pelottavin, toinen katastrofi – Hannu Juusola kertoo, mitä Israelin iskusta voi seurata

Lehtitietojen mukaan Israel solutti Iraniin erikoisjoukkoja, jotka droonien ja muiden aseiden avulla tuhosivat tai lamaannuttivat kymmeniä Iranin tutkia ja ilmatorjuntapattereita.

Israel valmisteli iskua vuosia, kirjoittaa esimerkiksi yhdysvaltalaislehti Washington Post. 

Kankkio pitää aika-arviota realistisena, sillä hyökkäyksen kokonaisuusvaltaisuus ja erilaisten keinojen käyttö viittaa pitkäaikaiseen suunnittelutyöhön.

Israelilla oli ”varmasti” erikoisjoukkoja maassa tiedustelumassa, maalittamassa ja tuhoamassa ilmapuolustusta, Kankkio sanoo.

– Se mahdollisti näinkin syvän operaation, hän toteaa.

Operaatio onnistui todennäköisesti erinomaisesti, sillä Israel ei tiettävästi menettänyt yhtäkään niistä noin 200 hävittäjästä, joilla se sanoo hyökkäyksen Iraniin torstain ja perjantain välisenä yönä tehneensä.

Ajallinen lamauttaminen ja toimintavapaus

Kankkio puhuu paljon ilmapuolustuksen ”ajallisesta ja paikallisesta lamauttamisesta”. 

Hävittäjiä torjuvia ohjusjärjestelmiä ei siis välttämättä tarvitse tuhota, ne pitää vain tavalla tai toisella tehdä joksikin aikaa toimintakyvyttömiksi.

Näin toimimalla saadaan aikaiseksi ”ajallinen ja paikallinen toimintavapaus”, jota Israel on Kankkion arvion mukaan tarvinnut todennäköisesti joitain tunteja Iranin ilmatilassa.

– Israelilla ei ole kykyä itsenäisesti tehdä erityisen syvää ja pitkäkestoista operaatiota, joten todennäköisesti hävittäjät ovat menneet paikalle, ohjukset on laukaistu ja lähdetty pois. Puhutaan tunneista.

”Eihän tämä hyvältä näytä”

Israelin onnistumisessa on kyse osittain myös Iranin ongelmista. 

Iranin omat ilmavoimat ovat auttamatta vanhentuneet, mikä osaltaan myös heikentää sen vastaiskukykyä, Kankkio sanoo. 

Modernia ilmapuolustusta Iranilla on, mutta Israel on nakertanut sen tehoa vuosien varrella.

– Iranin ilmapuolustus ei ole niistä kokonaisuudessaan varmastikaan toipunut. Eihän tämä hyvältä Iranin kannalta näytä, että tällaisia operaatioita tehdään.

– Sinä aikana, kun tämä Israelin operaatio on käynnissä, ei Iran todennäköisesti nyt kärsimistään tappioista toipumaan.

Lue myös: Timo R. Stewart epäilee kulissidiiliä: Israel haluaa muuttaa ”Lähi-idän todellisuuden”

Iranin vastaisku?

Kankkio uskoo Iranilla yhä olevan vastaiskukykyä jäljellä.

Viime vuoden huhti- ja lokakuussa Iran iski Israeliin sadoilla ballistisilla ohjuksilla ja drooneilla. 

Todennäköistä vastaiskua vaikeuttaa Israelin erittäin voimakas ilmapuolustus, jota tehostaa se, että se kykenee torjumaan Iranin ilmahyökkäyksiä jo ennen kuin kohteet ovat Israelin ilmatilassa.

Lisäksi Israelilla on alueella liittolaisia. Yhdysvaltojen kyky auttaa ilmaiskujen torjunnassa on maailman paras, minkä lisäksi jo perjantaina Jordania sanoi ampuneensa alas Iranin drooneja, joita se lähetti noin sata Israelia kohti.

– Viime vuonna noin 90 prosenttia Iranin Israeliin ampumisista ohjuksista tuhottiin, Kankkio toteaa.

– Nähdyn valossa Israel pystyy jatkossakin torjumaan iskut, vaikka Israel varmasti laskeekin sen varaan, että jotain Iranin ampumaa pääsee perillekin.

Sitä Kankkio ei osaa arvioida, kuinka paljon Iranilla on drooneja ja ballistisia ohjuksia jäljellä. 

Tuotantoa varmuudella on, sillä Iran toimittaa Shaded-drooneja myös ainakin Venäjälle.

Israelin pääministeri Benjamin Netanjahu on sanonut, että Israelin iskut Iraniin voivat jatkua vielä päiviä. Tiettävästi jo perjantaina iltapäivällä Israel teki uusia ohjushyökkäyksiä.

Kankkio ei usko, että Israel pyrkisi tuhoamaan Iranin kykyä käydä tavanomaista sotaa. Toimintavapaus tehdä nyt aikaansaatu tuho riittää.

– Israel haluaa tuhota ydinaseiden valmistuskyvyn ja jotkut tietyt avainhenkilöt.
 

Lisää aiheesta:

Yksi vaihtoehto pelottavin, toinen katastrofi – asiantuntijat kertovat, mitä Israelin iskusta voi seurataPuolustusvoimain ex-komentaja Israelin iskuista Iraniin: "Monimutkainen ilmaoperaatio"Asiantuntija: Israelin isku Iraniin ei ratkaise yhtään mitään – tavoite on aivan toinenJarmo Lindberg: Suomen tulevilla hävittäjillä kriittinen rooli Israelin hyökkäyksessä IraniinVideo: Näin Israel torjui "venäläisen ilmahyökkäyksen" – voiko Ukraina kopioida taktiikan?Puolustusvoimien ex-komentaja tietää, mihin Israel todennäköisesti iskee Iranissa
Israelin ja Iranin konfliktiIsraelIranUutisohjelmien aiheetUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Israelin ja Iranin konflikti
  • 21.8.19:23
    Israelin ja Hamasin sota

    MTV Tel Avivissa: Sotaväsymys alkaa tuntua israelilaisten arjessa – tärkeintä on panttivankien kohtalo

  • 21.8.16:06
    Israelin ja Hamasin sota

    Israelissa asuva suomalainen MTV:lle: Jos rauhaa ei synny, jatketaan sotaa

  • 25.7.18:24
    Iran

    Iran palasi neuvottelupöytään ydinohjelmastaan pakotteiden pelossa

  • 10.7.14:26
    Iran

    Iranin suurlähettiläs: Israelin ja USA:n iskut muuttivat maailmanjärjestystä – myös Suomen tulisi tiedostaa vaara

  • 7.7.17:18
    Ulkomaat

    Iranin presidentti yhdysvaltalaismedialle: Israel yritti tappaa minut