Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

IL: Raaseporin turman syy selvinnyt – kuski suoritti palveluksensa loppuun onnettomuudesta toivuttuaan

Raaseporin tasoristeysturmassa kuoli kolme varusmiestä ja yksi junamatkustaja.
Raaseporin tasoristeysturmassa kuoli kolme varusmiestä ja yksi junamatkustaja.Lehtikuva
Julkaistu 20.12.2017 20:37

MTV UUTISET

Poliisi on päässyt kuulemaan Raaseporin tasoristeysonnettomuuden turmakuskia ja onnettomuuteen johtaneet syyt ovat selvinneet, uutisoi Iltalehti.

Kolme varusmiestä sekä yksi junamatkustaja kuoli lokakuussa Raaseporissa, kun juna törmäsi varusmiehiä kuljettanut kuorma-autoon vartioimattomassa tasoristeyksessä junan alle.

Myös turma-autoa kuljettanut varusmies loukkaantui onnettomuudessa ja häntä hoidettiin teho-osastolla. Sittemmin hän on toipunut ja poliisi on päässyt häntä kuulemaan.

Tutkinnanjohtaja Ilkka Kantola kertoo Iltalehdelle tietävänsä onnettomuuteen johtaneet syyt. Hän ei kuitenkaan voi esitutkintalain mukaan ottaa kantaa asiaan ennen asian käsittelyä oikeudessa.

– On syyttäjän tehtävä arvioida sitä asiaa aikanaan, hän sanoo lehdelle.

Kantola kertoo lehdelle kuljettajan toipuneen siinä määrin, että hän on päässyt suorittamaan varusmiespalvelunsa loppuun.

Kuljettajaa epäillään liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja kolmen varusmiehen kuolemantuottamuksesta. Sairauskohtaukseen kuolleen junamatkustajan osalta ei ole syytä epäillä rikosta.

Poliisilla ei myöskään ole syytä epäillä kuljettajan aiheuttaneen onnettomuutta tahallaan.

Kantolan mukaan tapauksen esitutkinta on pian valmis ja sen arvioidaan siirtyvän syyttäjälle vuodenvaihteen jälkeen.

Lisää aiheesta:

Raaseporin tasoristeysturman esitutkinta valmistui – vammoja saaneet varusmiehet eivät vaadi kuljettajalle rangaistusta
Raaseporin tasoristeysturman kuljettajan kuulustelu vahvisti poliisin epäilykset: Kukaan auton hytissä ei huomannut junaa
Raaseporin turmakuljettaja viimein puhuttelukunnossa – kuulustelut käyntiin ehkä jo ensi viikolla
Poliisilla uusi silminnäkijähavainto Raaseporin turmasta – kuljettajaa ei vieläkään kuultu
Kolme vakavasti loukkaantunutta edelleen sairaalahoidossa – "Olemme heidän suhteensa hyvin optimistisia"
Tasoristeysturman uhreja muistetaan Tammisaaren kirkossa – neljä loukkaantunutta yhä sairaalassa
Raaseporin tasoristeysturmaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Raaseporin tasoristeysturma
  • 01.10.202106:03
    Kommentti

    Jarkko Sipilän kommentti: Raaseporin junaturmaan ei ollut syyllistä – apulaisvaltakunnansyyttäjän ristiretki päättyi KKO:n oveen

  • 30.09.202109:20
    Korkein oikeus

    Raaseporin kolme tappanut tasoristelyskolari ei mene korkeimpaan oikeuteen – varusmiehelle ei tuomiota

  • 05.02.202109:34
    Onnettomuudet

    Syyttäjä hakee KKO:lta valituslupaa tuomioon Raaseporin tasoristeysonnettomuudesta – törmäys vaati kolmen varusmiehen hengen

  • 10.12.202010:38
    Hovioikeus

    Hovioikeus ratkaisi: Kolme kuoli tuhoisassa tasoristeysturmassa Raaseporissa – varusmieskuskin syytteet nurin

  • 10.12.202006:48
    Hovioikeus

    Hovioikeus antaa ratkaisunsa Raaseporin tuhoisasta tasoristeysturmasta: Käräjäoikeus hylkäsi kaikki syytteet, syyttäjä valitti