Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

IL: Äiti harhautti neuvokkaasti pedofiilia – treffeille tuli tyttären sijaan poliisi

Julkaistu 01.07.2016 08:59

MTV UUTISET

Poliisi sai kiinni nettipedofiilin äidin neuvokkuuden ansiosta Vantaalla. Iltalehti kertoo tapauksesta, jossa pedofiili oli teinitytön perässä. Äiti sai tietää jahtaamisesta ja narautti miehen.

Helsingin hovioikeus antoi eilen tuomion 37-vuotiaalle miehelle, joka oli houkutellut alaikäistä tyttöä seksuaalisiin tarkoituksiin. Tapaus sattui Vantaalla kolme vuotta sitten. Mies oli löytänyt IRC-galleriasta 13-vuotiaan tytön, joka väitti olevansa 17-vuotias. Mies itse esiintyi 27-vuotiaana.

Yhteydenpidosta tuli nopeasti seksuaalissävytteistä. Mies muun muassa pyysi tytöltä kyseenalaisia kuvia ja ilmaisi haluavansa harrastaa tämän kanssa seksiä maksua vastaan. Tyttö oli mukana, ja sovittavana oli enää aika ja paikka.

Iltalehden mukaan tytön äiti sai tietää asiasta. Hän otti yhteyttä viranomaisiin ja sai poliisilta toimintaohjeet miehen kiinni saamiseksi.

Viestittelijäksi vaihtui tytön äiti, joka sopi miehen kanssa tapaamispaikan maksullista seksiaktia varten. Mies lähetti jopa kuvan setelipinosta vakuuttaakseen olevansa tosissaan.

Tapaamiseen tulikin paikalle tytön äiti sekä poliisi, ja mies otettiin kiinni.
Mies kiisti syytteet ja korosti, ettei tiennyt tytön olevan alle 16-vuotias.

Käräjäoikeuden mukaan mies syyllistyi lapsen seksuaaliseen hyväksikäyttöön ja seksuaalipalvelujen ostamisen yritykseen nuorelta. Hovioikeus ja korotti tuomiota kuukaudella eilen antamassaan päätöksessä ja katsoi, että kyse oli lapsen houkuttelemisesta seksuaalisiin tarkoituksiin.


Nyt mies sai siis seitsemän kuukautta ehdollista vankeutta ja 2 000 euron kärsimyskorvauksiin.


Rikos

Lisää aiheesta:

Lahtelaismies teki 13-vuotiaalle törkeitä tekoja – lähes 4 000 viestiä paljastivat rikoksetTeinipoika puukotti pedofiilinä pitämäänsä miestä – tuomittiin vankeuteenTeinipoikaa esittänyt mies houkutteli lapsen kotiinsa hyväksikäytettäväksi – huijasi myös vanhempiaOululaiselle toimitusjohtajalle jo toinen tuomio lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä – kosketteli 15-vuotiasta poikaa ja pyysi maksamaan Vodka-pullon "luonnossa"Mies vei tapaamansa 15-vuotiaat kotiinsa ja rasvasi toisen sääriä – tytöt pakenivat hyväksikäyttäjältä nerokkaan juonen avullaIS: Urheiluvalmentajaa epäillään lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä – todisteena 100 000 WhatsApp-viestiä

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • 10:52
    Väkivaltarikokset

    14-vuotiasta puukotettiin Helsingissä – epäilty kateissa

  • 06:36
    Jeffrey Epstein

    Mediat: Juuri julkaistuja Epstein-asiakirjoja katosi ministeriön sivuilta, mukana kuva Trumpista

  • Eilen22:29
    Jeffrey Epstein

    Uutta Epstein-materiaalia julki: Kuvissa vilisee Bill Clinton, Mick Jagger ja Michael Jackson

  • Eilen07:37
    Jeffrey Epstein

    Lisää Epstein-materiaalia julkaistu – katso uudet kuvat

  • Eilen05:15
    Lastensuojelu

    Pieni vauva pinteessä Turussa – poliisi löysi paikalta sekavan äidin ilman kenkiä