Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ihmiset pysyvät sinkkuina kauemmin – taustalla yllättävä syy

Shutterstock
Julkaistu 12.08.2014 12:50

MTV LIFESTYLE

Lähes jokainen sinkku on varmaan tutustunut Tinder-deittisovellukseen. Millaisia vaikutuksia kyseisellä sovelluksella voi olla ihmisten rakkauselämään?

Yhä useimmat sinkut kirjautuvat deittisivustoille tai hyödyntävät esimerkiksi Tinder-deittisovellusta. Tuoreen tutkimuksen mukaan deittipalveluista huolimatta pysymme aiempaa kauemmin sinkkuina. Psykologin mukaan tämä saattaa johtua siitä, että ihmiset eivät osaa enää kommunikoida keskenään kasvotusten, koska ovat niin tottuneita keskustelemaan ainoastaan verkossa viestitellen.

– Nettideittailu aiheuttaa kärsimättömyyttä ja epävarmuutta. Nettideittailun aikana henkilö on ympäröity niin useilla eri vaihtoehtoilla, että enää ei jakseta nähdä niin paljon vaivaa tavatessaan muita kasvotusten, psykologi Emma Kenny kertoo.

Psykologin mielestä ihmisten on takuulla hankalampi sytyttää keskustelua kiinnostavan henkilön kanssa kasvotusten, jos on tottunut laittamaan muutoin viestiä verkossa pitkän pohdinnan seurauksena. Nettideittailu mahdollistaa aina myös pikaisen ulospääsyn keskustelusta ainoastaan yhdellä napin painalluksella.

Psykologi haluaa myös muistuttaa, että nettideittailu kehiteltiin rakkauselämän löytämisen toivossa, ei korvaamaan sen todellisuutta verkon ulkopuolella.

Deittisovellusten hyödyntäminen synnyttääkin runsaasti erilaisia mielipiteitä. Match-deittisivuston parisuhdeasiantuntija Kate Taylorin mukaan nimittäin kännyköissä olevat deittisovellukset auttavat ihmisiä kehittämään flirttailutaitojaan sekä sosiaalista kanssakäymistä.

Taylorin mukaan ihmiset saavat lisää itsevarmuutta ja usein he myös päätyvät keskustelemaan kasvotusten deittisovellusten ansiosta. Samaisen asiantuntijan mukaan ihmiset tietävät toisistaan deittisaittien ansiosta jo ennakkoon niin paljon, että keskustelua on helppo synnyttää esimerkiksi elokuviin tai musiikkiin liittyen.


– Yleensä ihmiset käyttävät näitä palveluja, jotta he pääsevät tutustumaan uusiin ihmisiin. He eivät halua piileskellä ruudun takana. On jännittävää saada uusia yhteydenottoja, mutta yleensä tavoite on kuitenkin tutustua toiseen kasvotusten ja henkilökohtaisesti, parisuhdeasiantuntija Kate Taylor summaa.

Lähde: Daily Mail 

Lisää aiheesta:

Luulitko, että Tinder tappoi rakkauden? Sveitsiläistutkimus kumoaa negatiiviset oletukset deittisovelluksistaOnko korona tehnyt deittailusta konservatiivisempaa? 23-vuotias sinkku pitää turhautuneena videodeittejä – asiantuntija näkee myös hyviä puolia: "Nyt on ujojen tähtihetki"Asiantuntijat ennustavat vuoden 2019 deittailutrendit: "Sinkut ovat kurkkuaan myöten täynnä..."Alkaako nettideittailu jo uuvuttaa? Suomalaisasiantuntija vinkkaa: "Lähde mukavuusalueeltasi"Tosirakkaus mahdollista löytää sormea heilauttamalla – Tinder-käyttäjät haluavatkin sitoutua!Deittailuunkin voi jäädä koukkuun – miehet naisia alttiimpia addiktoitumiselle
Seksi ja parisuhdeLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Seksi ja parisuhde
  • ti22:38
    Tauski Peltonen

    Seiska: Tauski ja Henna Peltonen: Avioero

  • ma19:35
    Australia

    Äiti puukotti tyttärensä 14-vuotiasta salarakasta – vältti vankilan

  • ma10:45
    Henkirikokset

    Syyttäjä: Perhettään vuosia jäljittänyt ukrainalaismies puukotti entistä puolisoaan pienen lapsensa nähden Tampereella

  • 1.11.19:52
    Rakkaus

    Ennen kirjoitettiin rakkauskirjeitä, nykyisin selataan Tinderiä – onko rakastuminen muuttunut?

  • 29.10.06:27
    Halloween

    Tiesitkö? Vuoden yksinäisin päivä lähestyy – ainakin amerikkalaisille