Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

"Ihme, kun olen hengissä" – helsinkiläislääkäri Paula teki suomalaishistoriaa kiipeämällä tappajavuorelle

1:32"Ihme, kun olen hengissä" – helsinkiläislääkäri Paula teki suomalaishistoriaa kiipeämällä tappajavuorelleKatso, miten vaikea reissu oli!
Julkaistu 10.07.2025 17:24
Toimittajan kuva
Ville Kettunen

ville.kettunen@mtv.fi

Lääkärinä työskentelevä helsinkiläinen kiipesi ensimmäisenä suomalaisnaisena niin sanotulle tappajavuorelle, ja matka oli kaikkea muuta kuin helppo. Vuorelle on kiivennyt aiemmin suomalaisista vain Veikka Gustafsson.

Pakistanissa sijaitseva Nanga Parbat -vuori kohoaa huikeaan 8 126 metrin korkeuteen, ja monet ovat menettäneet sen rinteillä henkensä. Siksi maailman 9. korkeimmalle vuorelle ei ole ollut tunkua Suomesta.

56-vuotias psykiatrian erikoislääkäri Paula Strengel päätti kuitenkin uhmata jättiläisen mainetta.

Matka alkoi kesäkuun alussa osana kahdeksan henkistä Seven Summit Trek -ryhmää, joista kuusi nousi lopulta huipulle asti.

Myöhäisherännyt hurjapää

Strengel kiinnostui vuorikiipeilystä vasta noin 45-vuotiaana. Into syttyi ensimmäisellä isolla vaelluksella Lapissa, ja pian hän löysi itsensä vaeltamasta Nepalissa.

Vuonna 2018 hän teki ensimmäisen "ison vuorireissun", kun hän kiipesi yli 8 000 metriä korkean vuoren huipulle.

Viimeisen vuoden sisällä Strengel on kiivennyt kolmelle yli kasitonniselle, joita kutsutaan tappajavuoriksi niiden vaatimien ihmisuhrien vuoksi.

– Ne ovat niitä vaikeimpia.

Hirveä vuori

Matka nyt valloitetun Nanga Parbatin huipulle oli kivinen – myös kirjaimellisesti.

– Kun ilmasto lämpenee, kivivyöryjä tapahtuu paljon enemmän. Se on hirveä vuori.

Ison osan matkasta seurue käveli jäistä kiveä pitkin.

– Nousimme pitkät pätkät ihan jäistä jyrkkää ylämäkeä, jossa ei ollut lunta, ja kiviä vyöryi koko ajan.

Mieleenpainuvin hetki nousun aikana oli saapuminen perusleiriin 4 200 metrin korkeudessa.

– Kun pääsimme perille, kaikki vuoronperään huokaisivat, että ihme, kun olen hengissä. Riskit olivat aika kovat.

Kohti huippua

Perusleirissä seurue odotti sopivaa keliä useamman päivän ajan. Sitten alkoi viiden päivän nousu kohti huippua.

Korkeammalla lunta onneksi oli, ja kahlaaminen hangessa oli jopa mukavaa, Strengel kuvailee. Lisähapen hän otti käyttöön noin 7 000 metrissä.

Seuraava haaste oli 50-60 metriä sekunnissa puhaltava tuuli lähellä huippua.

– Ei meinannut pysyä ollenkaan pystyssä. Kaaduin koko ajan, kun puuska otti kiinni.

Pelottava lumisokeus

Lopulta Strengel löysi itsensä tähystämästä valtavan järkäleen päältä horisonttiin. Hän oli valloittanut vuoren ensimmäisenä suomalaisena naisena.

Suomalaisista vain Veikka Gustafsson on kiivennyt aiemmin kyseisen vuoren huipulle.

– Vaikea vielä käsittää sitä. Hirveän paljon en kuvia pystynyt ottamaan, koska minulle iski lumisokeus huipulta lähtiessä. En nähnyt käyttää puhelinta.

Viimeinen nousu huipulle aloitetaan yöllä lumisokeuden välttämiseksi, ja aurinkolasit on laitettava päähän heti, kun aurinko nousee, Strengel kertoo.

Jälkikäteen hän huomasi, että hänen laskettelulaseissaan oli väärä pleksilasi, joka ei torjunut tarpeeksi ultraviolettisäteilyä.

– En nähnyt kunnolla, kaikki oli sumeaa. Se oli pelottavaa, ja se hidasti matkantekoa.

Lopulta Strengel pääsi niin sanottuun kolmosleiriin hieman muita jäljessä. Siitä matka maankamaralle sujui hyvin.

Strengel palasi Suomeen muutama päivä sitten.

– Tämä oli vaikein kiipeämäni vuori. Olen tosi iloinen, mutta en osaa vielä ajatella, että tämä olisi hieno saavutus. Ensin täytyy huokaista, että olen päässyt takaisin kotiin.

Katso Strengelin otokset matkan varrelta videolta artikkelin alusta.

Lue myös: Suomalaislääkäri huiputti maailman vaarallisemman vuoren

Lisää aiheesta:

Laskuvarjojääkärikillan kurssi päättyi traagisesti 2010 – kaksi suomalaista kuoli irtolohkareen alle Kebnekaisella: "Se oli vaan todella huonoa tuuria" Annin kiipeilymatka Mount Everestille peruttiin – johti mielettömään suoritukseen: Kiipesi Helsingissä rinnettä ylös alas yli 21 tuntiaMount Everestillä on kuollut tänä vuonna jo 11 ihmistä – yksi selviytyjistä avautuu kokemuksestaan ruuhkaisella huipulla: "Romahdin, kun mietin sitä hetkeä"Tuplamummi Paula Strengell kiipesi Mount Everestin huipulle neljäntenä suomalaisnaisena: "Näin ihmisiä, jotka olivat olleet aivan liian pitkään kuoleman vyöhykkeellä""Anni, katso! Se koira kiipeää tuolla perässämme!" – Urhea kulkukoira Baru teki suomalaiskiipeilijän rankasta urakasta entistäkin unohtumattomammanMount Everestin rinteillä makaa ainakin 200 ruumista – Gustafsson: "Kalmot ovat olleet aina parasta mainosta vuorelle"
VuoretVuoret ja vuoristotEnnätyksetVeikka GustafssonKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Vuoret
  • 4.9.09:53
    Ennätykset

    347 kilometriä tunnissa vuorta alas! Video näyttää hurjan maailmanennätyksen

  • 08.10.202415:12
    Nepal

    Viisi vuorikiipeilijää löydettiin kuolleena heidän pudottuaan vuorelta Himalajalla

  • 05.10.202317:03
    Mont Blanc

    Mont Blanc on madaltunut – tässä vuoren uusi korkeus

  • 03.03.202322:04
    Extreme-lajit

    Kaksikko lensi ensi kertaa historiassa varjoliitimellä maailman toiseksi korkeimmalle vuorelle – katso näyttävä video

  • 22.08.202117:16
    Ilmastonmuutos

    Ruotsin korkein vuori vajoaa kaksi metriä vuosittain – ilmastonmuutos vauhdittaa jäätikön sulamista