Muistatko vielä Volvon Trucksin mainoksen, jossa toimintatähti teki huiman spagaatin kahden peruuttavan ajoneuvon välissä? Kyseinen video on nyt saanut vähintään yhtä tyylikästä jatkoa.
Kuorma-autojen maailmassa yhdenkin uuden mallin lanseerauksen takana on iso urakka. Mutta mikäli yhdellä kertaa esitellään peräti neljä täysin uutta mallia, on kyseessä lähes ennenkuulumaton tapahtuma.
Volvon kuorma-autojaosto Volvo Trucks on esitellyt uudet versiot FH-, FH16-, FM- sekä FMX-malleistaan. Nelikko on sille äärimmäisen tärkeä, sillä ne muodostavat noin kaksi kolmasosaa sen kokonaistoimituksista.
Lue myös: Volvo saa sähkörekkansa markkinoille ennen Teslaa
15-metrinen kuorma-autotorni
Poikkeuksellisen ison lanseerauksen kunniaksi tehtiin myös poikkeuksellisen iso video.
Kuten olettaa sopii, nähdään videolla koko uunituore mallisto. Poikkeuksellista on kuitenkin se, että kuorma-autot on pinottu päällekkäin, ja koko tornin huipulla seisoo yhtiön toimitusjohtaja Roger Alm.
– Se oli ehdottomasti epätavallinen työpäivä. Minulla on myös tietynlaista kunnioitusta korkeita paikkoja kohtaan. Olen hyvin maanläheinen kaveri, Alm sanaili Volvo Trucksin tiedotteessa.
Katso video alta.