Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Hypo ennustaa: Asuntojen hinnat kääntyvät ensi vuonna nousuun – taustalla ennätyksellinen väestönkasvu

7:33Euriborit laskivat – onko asuntovelallisten korkokurimus helpottumassa?Euriborit laskivat – onko asuntovelallisten korkokurimus helpottumassa? Nodrean pääekonomisti Jan von Gerich vastaa.
Julkaistu 08.12.2023 00:02

MTV UUTISET – STT

Hintojen ennakoidaan nousevan muuta maata enemmän pääkaupunkiseudulla.

Asuntorahoitukseen erikoistunut Hypo ennustaa, että asuntojen hinnat kääntyvät ensi vuonna nousuun, mutta vuositasolla on edessä nollakasvun jakso.

Hypo ennakoi, että hinnat nousevat ensi vuonna muuta maata enemmän pääkaupunkiseudulla, mutta sielläkin jäädään vuositasolla nollakasvuun. Kovinta kirivaihdetta Hypo odottaa vuodelle 2025.

Asuntomarkkinoiden suunnan määräävät nyt korot, väestönkasvu ja hallituksen varainsiirtoveromuutokset, Hypo sanoo.

– Vaikka korkojen suunta näyttää ensi vuonna laskevalta, ovat ne vielä hyvän tovin liian korkealla Suomen talouden ja siten suomalaisen asuntovelallisen näkökulmasta.

Ennätyksellinen väestönkasvu

Hypo kiinnittää ennusteessaan huomiota siihen, että Suomen väestö kasvaa tänä vuonna yli 40 000 hengellä, mikä on suurin luku vuoden 1956 jälkeen. Kasvun taustalla on voimakas maahanmuutto, sillä samaan aikaan lapsia syntyy vähiten lähes 200 vuoteen.

Hypo ennakoi, että asuntojen runsas tarjonta tukee nyt osaltaan väestönkasvua, mutta suurimpien kaupunkien kasvu voi jäädä jatkossa ennustettua pienemmäksi, kun asuntotuotanto itsessään muodostuu kasvun esteeksi.

– Sekin tosin tietää asuntojen hintojen selvää nousua ja siten hankaluuksia tuolloin omistusasumisen polulle pyrkiville ensiasunnon ostajille.

Hypo pitää oikeansuuntaisena hallituksen päätöstä laskea kiinteistöjen varainsiirtoveroa neljästä prosentista kolmeen ja asunto-osakkeiden kahdesta prosentista 1,5 prosenttiin. Sen sijaan se arvostelee ensiasuntoja koskevan verovapauden poistamista.

Lisää aiheesta:

Hypo: Asuntojen hinnat kääntyvät ensi vuonna nousuunElpyvätkö asuntomarkkinat? Näin Danske ennakoi ensi vuottaHypo: Asuntojen hintojen lasku taittumassa – ensi vuonna odotettavissa jo nousua OP: Asuntojen hinnat kääntyvät nousuun vasta ensi vuoden lopullaEkonomisti kertoo, mistä Hypon ennustama asuntojen hintojen lasku johtuu – käänne parempaan 2024Hypo ennakoi: Asuntojen hintojen alamäki jyrkkenee ensi vuonna – "Lasku kovin sitten vuoden 1995"
TalousAsuntolainaAsuntokauppaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Talous
  • Eilen18:18
    OP

    OP-pomo MTV:lle: Talouden pikaelpymisestä selvä merkki – "Samppanjapullo voi poksahtaa"

  • Eilen07:33
    Shoppailu

    Voiko nettikauppaan palauttaa liikaa tavaraa? Selvitimme, millainen käytös johtaa jäähyyn

  • pe19:56
    Ukrainan sota

    Ukraina iski Karjalan kannakselle – osui Putinia arkaan paikkaan

  • pe17:16
    Talous

    Jani Mäkelä torppaa Postin viemisen pörssiin: Ei kuulosta mahdolliselta ajatukselta

  • pe14:08
    Talous

    Venäjällä ohjauskorko karmeissa lukemissa – nyt tuli pikkiriikkinen muutos