Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Hurja väite: Yleinen makeutusaine yhtä addiktoivaa kuin kokaiini

Julkaistu 11.06.2013 07:37

Kanadalaistutkijoiden laboratoriotestit paljastivat maissisiirapin olevan luultua koukuttavampaa.

Ontarion yliopiston tutkimuksen mukaan makeutusaineena elintarvikkeissa käytettävä maissisiirappi aiheuttaa samanlaisia riippuvuusoireita kuin tietyt huumausaineet. Tutkijat testasivat maissisiirapin vaikutuksia laboratoriorotilla. Rotat pääsivät käsiksi maissisiirappiin painamalla tiettyä vipua. Mitä vahvempaa maissisiirappi oli, sitä enemmän rotat tekivät töitä saadakseen sitä.

Kanadalaistutkijoiden mukaan rottien reaktiota voi verrata kokaiiniriippuvuuteen ja maissisiirappi voikin olla yksi syy lihavuusepidemiaan. Maissisiirappi ei tutkijoiden mukaan kuitenkaan yksin ole syypää, sillä vaikutusta on myös yksilöiden taipumuksella riippuvuuteen.

– Huumausainetutkimukset osoittavat, että vaikka monet ihmiset kokeilevat niitä, vain pieni osa jää riippuvaiseksi. Nyt meillä on todisteita siitä, että koe-eläimet voivat tulla riippuvaiseksi sekä makeista ruoista että kokaiinista, yliopiston neurotieteen apulaisprofessori Francesco Leri toteaa tiedotteessa.

Maissisiirapilla makeutetaan elintarvikkeita

Maissisiirappia käytetään erityisesti Yhdysvalloissa laajalti sakkaroosin sijaan makeuttajana esimerkiksi virvoitusjuomissa, makeisissa, valmisruoissa sekä vauvansoseissa. Suomalaiset saavat maissisiirappinsa lähinnä tuontituotteista.

Tavallinen sokerikin pitää sisällään fruktoosia ja glukoosia, mutta maissisiirapissa fruktoosin määrä on huomattavasti korkeampi. Korkea fruktoosipitoisuus tekee maissisiirapista makeampaa ja helpommin käsiteltävää elintarviketeollisuudessa. Juuri fruktoosipitoisuuden vuoksi maissisiirappi on tutkijoiden mukaan tavallista sokeria haitallisempaa ihmisten terveydelle.

Lähde: Eurekalert

(MTV3)

Lisää aiheesta:

Uutta tietoa ruokien lisäaineista: Tietty yhdistelmä voi lisätä sairastumisriskiäTutkimus: Tällä makeutusaineella terveydelle haitallisia vaikutuksiaWHO kehottaa välttämään keinotekoisia sokerin korvikkeita painonhallinnassaTutkimus: Dieettikokis huonompi vaihtoehto kuin sokerilimsa? Tutkijat kiistelevät makeutusaineiden haitoistaMiksi kevytlimut lihottavat? Tutkijoilla on nyt uusi teoria – huonoja uutisia hampurilaisateriaa "keventäville"Vältteletkö sokeria laihtuaksesi? Ikävä yllätys keinotekoisissa makeutusaineissa
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • Eilen18:58
    Influenssa

    Voiko Suomeen iskeä pahin influenssa kymmeneen vuoteen? Virusmuunnos huolettaa maailmalla

  • Eilen16:57
    Ruoka

    Ennennäkemätön jauheliha kauppoihin

  • Eilen14:52
    Takaisinvedot

    Varoitus: Älä polta tätä kynttilää!

  • Eilen14:09
    Etätyö

    Kelan linjaus nosti tunteet pintaan – näin isoissa yrityksissä suhtaudutaan etätöihin

  • Eilen11:59
    Kengät

    Talven trendikengissä voi piillä vaara – tämän toimenpiteen suutari tekisi