Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Huomasitko? Mestari-Coloradon pudotuspeliryhmässä oli kolmaskin suomalaispelaaja – loisti Naantalin aurinkona

Colorado Avalanchen kolmosmaalivahti Justus Annunen nosteli riemuissaan Stanley Cup -pokaalia.
Colorado Avalanchen kolmosmaalivahti Justus Annunen nosteli riemuissaan Stanley Cup -pokaalia.2022 Getty Images
Julkaistu 28.06.2022 08:08

Tuomas Hämäläinen / Kimmo Romanoff, Tampa

Suomalaishyökkääjistä Mikko Rantasesta ja Artturi Lehkosesta sekä maalivahtivalmentajasta Jussi Parkkilasta tuli jääkiekon Stanley Cup -voittajia Colorado Avalanchessa, mutta joukkueen mukana pudotuspelien aikana oli myös kolmosmaalivahti Justus Annunen.

Kempeleläislähtöinen Annunen, 22, pelasi tällä kaudella uransa kaksi ensimmäistä NHL:n runkosarjaottelua Avalanchessa. Hän oli mukana myös joukkueen pudotuspeliryhmässä, mutta ei pelannut playoffeissa kolmosmaalivahtina ollenkaan eikä häntä lasketa viralliseksi Stanley Cup -voittajaksi.

Kuuntele ylälaidan videolta, miten Coloradon mestaruus maistui juhlinnoissa jäällä mukana olleelle, Naantalin aurinkona loistaneelle Annuselle. Alle 18-vuotiaiden maailmanmestaruuden urallaan voittaneella ja alle 20-vuotiaidenkin MM-kisoissa pelanneella Annusella oli upeaa sanottavaa myös Stanley Cup -voittomaalin kuudennessa NHL-loppuottelussa tehneestä Artturi Lehkosesta.

LUE MYÖS: Kommentti: Mikä tekee Artturi Lehkosesta niin suuren pelaajan?

Coloradossa NHL-otteluita pelasi tällä kaudella suomalaisista myös hyökkääjä Sampo Ranta, jonka 10 runkosarjapeliä menivät tehopisteettömästi.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

Aleksander Barkoville valtavia kehuja Floridan unelmakeväässä – epätodellinen matka enää kruunua vaillaFloridan finaaleihin johtaneen supertähden persoona saa kehuja seuran suomalaiskiekkoilijalta: "Todella hyvä lisä"Leijonat-mestarin osallistumista junioripeliin hämmästeltiin – varusteiden alta paljastuikin NHL-supertähtiNHL-kulttuuri yllätti nyt Tapparassa dominoivan Joona Luodon: "Tällaiselle suomalaispelaajalle se oli vähän haastavaa"Nuoren Kärpät-sensaation suoritukset hurmasivat Pohjois-Amerikassa – "Hän oli todellinen peto"Chicago Blackhawksissa säväyttänyt Henri Jokiharju nuorten MM-joukkueeseen? ”On yhä mahdollista”
NHLNHL:n suomalaisetJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

NHL
  • Eilen14:36
    Jääkiekko

    NHL-seura hyllytti valmentajansa – kovia syytöksiä

  • Eilen08:35
    Jääkiekko

    NHL-konkari Corey Perry: Iso takaisku

  • 14.9.10:38
    Jääkiekko

    Päävalmentaja huomasi Suomen NHL-lupauksessa merkittävän muutoksen – haltioitui näkemästään: "Odotan innolla"

  • 13.9.09:19
    Jääkiekko

    NHL:n suomalaisvahdista ikävä tieto

  • 13.9.08:08
    Jääkiekko

    Viime kauden SM-liigatähti säväytti heti Pohjois-Amerikassa – valmentajalta yllätysveto: "Hyvä mahdollisuus"