Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Huoltokirja asunnollekin

Julkaistu 09.12.2005 08:46

Vanhassa asunnossa on hyvä tilaisuus ottaa käyttöön asunnon huoltokirja viimeistään siinä vaiheessa, kun on saatu valmiiksi joku iso remontti. Asioiden ollessa vielä tuoreessa muistissa ne on helppo merkitä ylös: mitä tehtiin, milloin tehtiin, kuka teki. Varmennukseksi otetaan tekijän allekirjoitus. Lisäksi on syytä laatia myös materiaaliluettelo, jossa mainitaan käytettyjen aineiden ja tarvikkeiden tarkan nimen ja tyypin lisäksi hankintapaikka. Esimerkiksi tapetista kirjataan malli ja painosnumero tai sitten otetaan yksinkertaisesti rullassa ollut etiketti talteen ja kiinnitetään se huoltokirjan liitteeksi.

8-12-2005
8-12-2005MTV3

Kuvassa näkyvä huoltokirja on nimeltään "Pientalon päiväkirja" ja sen täyttäminen alkaa uudisrakentamisessa jo suunnitteluvaiheessa. Siihen merkitään kaikkien suunnittelijoiden nimet ja yhteystiedot ja hankkeen edetessä samat tiedot myös urakoitsijoista. Kirjassa on valmiit paikat merkinnöille siitä, mitä materiaaleja on käytetty. Mikään ei kuitenkaan estä tämän käyttämistä myös vanhassa kohteessa, jolloin siihen täytetään uusien toimenpiteiden lisäksi - mahdollisuuksien mukaan - myös rakennus- ja huoltohistoria.

8.12.20058.12.2005MTV3

Huoltokirjoja on monenlaisia, käsin pidettävien lisäksi löytyy tietokoneella täytettäviä ohjelmia. Kerrostaloihin on omansa. Isommissa asunto-osakeyhtiöissähän tällaisen pitäminen on tyypillisesti isännöitsijän työtä. Pienemmissä kohteissa puolestaan olisi hyvä, jos kussakin asunnossa olisi oma huoltokirjansa ja lisäksi yksi yhtiölle, sen omiin remontteihin. Tästä on hyötyä monessa yhteydessä - kun esimerkiksi kuntotarkastaja joudutaan kuitenkin aikanaan kutsumaan paikalle, hän saa niiden perusteella oikein hyvät perustiedot lähtökohdaksi työlleen.

(JKA 9.12.2005)

Lisää aiheesta:

Tästä terveysseikasta matkailijoiden olisi hyvä olla tietoinen: "Kukaan ei tiedä kantavansa sitä"Syötkö tarpeeksi terveellisesti? Tarkista ravitsemusterapeutin listastaTämä on sähköautojen "Akilleen kantapää" talvisin – "Tulee aika monelle yllätyksenä"Kuinka paljon on yksi annos pastaa? Näin mittaat!Romutuspalkkio uuden auton hankintaan? Laki astuu voimaan vuoden alustaOmistatko tällaisen pyörän pumpun? Älä käytä enää!
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • 09:39
    Lääketiede

    Tästä terveysseikasta matkailijoiden olisi hyvä olla tietoinen: "Kukaan ei tiedä kantavansa sitä"

  • 06:55
    Ravitsemus

    Syötkö tarpeeksi terveellisesti? Tarkista ravitsemusterapeutin listasta

  • Eilen18:58
    Sähköautot

    Tämä on sähköautojen "Akilleen kantapää" talvisin – "Tulee aika monelle yllätyksenä"

  • Eilen16:15
    Pasta

    Kuinka paljon on yksi annos pastaa? Näin mittaat!

  • Eilen14:47
    Romutuspalkkio

    Romutuspalkkio uuden auton hankintaan? Laki astuu voimaan vuoden alusta